2.Çeyrek 2022 Bilanço Tahminleri: 2022

Merhaba, 

Finans Şirketleri

Araştırma kapsamındaki bankalarımız yılın ikinci çeyreğinde kuvvetli bir karlılık sergileyecekler. Yıllık %422 ve çeyreklik bazda %49 olarak tahmin ettiğimiz net kar büyümeleri fazlaca dikkat çekici oranlar. Kamu ve katılım bankalarının 2021 yılındaki düşük performansları sebebiyle burada mühim bir baz tesiri bulunsa da karlılıklar önemli seviyede artış gösteriyor. Artan kredi/mevduat spredlerinin yanında TÜFEX menkul kıymetlerinin artarak geçindiren gelir katkısı net karları çok olumlu etkilemeye devam ediyor. Bunu yandında çeyrekte daha düşük yazılan swap maliyetleri ile yüksek seyreden döviz ve menkul değer trading gelirleri genel karlılığa müspet katkı oluşturmaya devam etmekte.

Çoğu bankanın karşılık giderleri de ılımlı bir seyir gösteriyor. Bu da sektördeki yüksek mukabil ayırma politikasının devamı yanında aktif kalitesinin de yüksek seyrettiğini ortaya koymakta. Çeyreklik bazda en güçlü kar artışı kaydedecek bankalar olarak Vakıfbank ve Al Baraka ön plana çıkıyor, sadece büyük özel bankaların da çeyrek bazında net kar artış oranları %40’ın üzerinde.

Finans Dışı Şirketler

Migros, Bimaş ve Bizim’in de aralarında bulunmuş olduğu besin perakendecileri, Anadolu Efes ve Coca Cola İçecek, yüksek enflasyon ortamında karlarını en oldukca arttırmayı başaran şirketler içinde yer ediniyor. Bunun yanı sıra pandemi sonrası artan hareketlilikten ve kuvvetli turizm sezonundan yarar elde eden Türk Hava Yolları ve Tüpraş ‘da senelik kar büyümesinde dikkat çeken firmalar içinde. (Tüpraş özelinde petrol ürünlerindeki arz sıkıntıları da karlılığı olumlu etkilemekte). Son olarak gerçek anlamda artış gösteren araba fiyatları ve zayıf TL’nin de desteğiyle artan ihracat gelirleri, Doğuş Oto ve Ford Otosan başta olmak suretiyle, otomotiv sektörü hisselerinin kar büyümelerini müspet etkilemekte.

GYO sektörünün de yılın ikinci çeyreğinde güçlü bir performans göstermesini bekliyoruz. Talebin güçlü seyri ve yükselen fiyatlar ciroları desteklerken, gayrimenkul yatırımlarının enflasyon koruma özelliği ve arzın kıstlı olması gayrimenkule yönelimi destekliyor. Emlak GYO ikinci çeyrekte karlılığı en kuvvetli olacak şirketlerden biri olarak ön plana çıkıyor.

 

 

İş Yatırım

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın