6’lı Masa’da Ağustos zirvesi öncesinde hareketlenmeler artıyor: 2022

Merhaba, 

ALTILI MASA ADAYI, 15 PARTİDEN DESTEK ALABİLİR!

Muhalefetin cumhurbaşkanı adayının belirlenmesi sürecinde Altılı Masa’daki partilerin haricinde muhalefet cephesindeki diğer partilerin desteğinin de mutlaka aranacağına işaret ediliyor. Bu süreçte “Ortak Cumhurbaşkanı adayını 27 Eylül’de açıklanan Tutum Belgesindeki ilkeler doğrultusunda müzakere etmeye hazır olduğunu” duyuran HDP ile müzakere ayrıca önem taşıyor. Aday belirleme sürecinde Meclis’in üçüncü partisi konumundaki HDP ile müzakere yapılmasına kati gözüyle bakılıyor sadece bunun takvimi ve şeklinin şu an belli olmadığı ifade ediliyor. Yine kulislere nazaran Altılı Masa talibi, adının açıklanmasının arkasından öteki karşıcılık partilerinden de yardımcı isteyecek. CHP’li kurmaylar “Masa altıda kalabilir ama adaylığa yardımcı veren parti sayısı 13’ü, hatta 15’i bulabilir” diyor.

CHP’DE ADAY TAKVİMİ İÇİN YENİ ÖNERİ

Altılı Masa’nın Saadet Partisi’nde yapacağı toplantı için hazırlıklar başladı. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun gelecek hafta diğer parti genel başkanlarını ziyaret ederek gündem için görüş alışverişinde bulunması umut ediliyor. Mevcut komisyonların çalışmalarının raporlarının değerlendirilmesi, parlamenter sistem önerisinin anayasa yazım çalışmalarının ele katılımı, geçiş sürecinin takviminin konuşulması muhtemel başlıklar. Ancak asıl dört gözle beklenen “Altılı Masa’nın Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?” sorusuna bu toplantıdan da cevap gelmesi beklenmiyor. Altılı Masa temsilcileri seçim takvimi belli olmadan adayın açıklanmayacağını söylerken partilerde farklı görüşleri dile getirenler de var. Örneğin Gelecek Partisi’nde “aday açıklanmasa da ne vakit duyurulacağına dair bir takvim belirlenmeli” diyenler var. CHP içinde ise adayın eylül-ekim aylarında açıklanması icap ettiğini savunan yöneticiler yer ediniyor. Aday için sonbaharı işaret edenler yürütülecek kampanya döneminin yoğunluğuna dikkat çekiyor. CHP kulislerinde Kılıçdaroğlu’nun adaylığına kati gözüyle bakanlar ise, “Altılı Masa’da ismi açıklandığında 60’a 40 bu tarzı alırız” iddiasında…

ALTILI MASA İLETİŞİM KOMİSYONU ÜYELERİ BELLİ OLDU

Bugüne kadar 5 toplantı meydana getiren “Altılı Masa” bitirdikleri emekleri kamuoyuna anlatamamaktan dertli. Liderler İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ev sahipliğinde yapılan görüşmede, altılı masanın ortak çalışmalarının daha iyi bir iletişimle kamuoyuna sunulması için bir komisyon kurma kararı aldı. Geçen sürede partiler komisyona verecekleri adları belirledi. Buna bakılırsa kurulacak İletişim ve Tanıtım Komisyonu’nda CHP Genel Başkan Yardımcısı Gamze İlgezdi, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem, Saadet Partisi Tanıtım Medya İletişim Başkanı Yusuf Sunar, DEVA Partisi Kurumsal İletişim ve Tanıtım Başkanı Sanem Oktar, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı, İletişim Başkanı Mustafa Mente ve Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Faik Tunay yer alacak. Yeni kurulan komisyonun Altılı Masa’nın altıncı buluşması öncesi toplanması bekleniyor.

Duvar

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın