AB temsilcisi, Rusya’ya yönelik yaptırımları görüşmek suretiyle Türkiye’de…: 2022

Merhaba, 

Avrupa Komisyonu’nun Finansal Hizmetler, Finansal İstikrar ve Sermaye Piyasaları Birliği’nden Sorumlu Üyesi Mairead McGuinness, Rusya’ya yönelik yaptırımları ve daha ileri ortaklaşa iş fırsatlarını görüşmek suretiyle Türkiye’ye geldi. Bu arada AB, bugün Rusya’ya yeni yaptırımlar için karar aldı.

McGuinness, bugün Ankara’da Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ve Ticaret Bakanı Sayın Mehmet Muş ile görüştü.

Komisyon Üyesi ek olarak Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile bir toplantı gerçekleştirdi.

AB üst düzey yetkilisinin, Brüksel’in Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar hakkındaki malumat vermesi ve bu konuda Ankara’dan yardımcı istek etmesi bekleniyor.

AB’den Rusya’ya yeni yaptırımlar

Bu arada Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Ukrayna’nın bazı bölgelerini yasa dışı ilhak ettiği sebebi öne sürülerek Rusya’ya karşı ticari yasaklar ve Rusya’nın petrol satışına tavan fiyat getirilmesini içeren yeni yaptırımları kabul etti.

AB Konseyi, üye ülkelerin Rusya’nın Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerini “yasa dışı biçimde ilhak etmesi” ve “savaşı tırmandırması” nedeni öne sürülerek hazırlanan 8. Yaptırım paketinin resmen onaylandığını deklare etti.

Rus hükümeti ve ekonomisi üstündeki baskıyı artırmayı, Rusya’nın askeri kabiliyetini zayıflatmayı amaçlayan pakete gore, Rusya’dan ham petrol ve petrol ürünlerinin deniz kanalıyla üçüncü ülkelere taşınmasına ilave kısıtlamalar getirildi.

Aralık 2022 itibarıyla Rusya’dan üçüncü ülkelere ham petrol taşınması, buna teknik hizmet sunulması, aracılık yapılması, finansman veya finansal hizmet verilmesi yasaklandı.

Rusya menşeli petrol ürünlerine Şubat 2023’ten itibaren laf konusu hizmetlerin sağlanması yasak kapsamına dahil edildi.

Rus petrolünün üçüncü ülkelere deniz kanalıyla taşınmasına tavan fiyat uygulanmasının yasal zemini hazırlandı.

 

euronews.

 

Haberin Devamına Burdan Ulaşabilirsiniz

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın