AB ülkeleri naturel gaz tüketimini azaltma konusunda anlaştı: 2022

Merhaba, 

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, bir süredir üstünde çalıştıkları doğalgaz tüketimini yüzde 15 azaltma kararında Rusya’dan akışın kesintiye uğraması ihtimalini dikkate alarak anlaştı.

AB üyesi ülkelerin enerji bakanları doğal gaz acele vaziyet planını görüşmek üzere Brüksel’de bir araya geldi. Toplantı hemen sonra AB Konseyi üye ülkelerin gelecek kış için doğal gaz talebini azaltmayı taahhüt ettikleri bildirildi.

AB içinde naturel gaz arz güvenliği mevzusunda bir alarm sistemi kurulmasının da öngörüldüğüne özetleyen açıklamada, bu alarmın verilmesi halindeyse gaz talebinin azaltılmasının zorunlu hale geleceği bildirildi.

Üye ülkeler 1 Ağustos 2022 ile 31 Mart 2023 tarihleri içinde doğal gaz taleplerini kendi seçecekleri önlemlerle düşürecekler. Zorunlu gaz istek indirimi devreye girerse ülkelerin özel durumlarını yansıtacak bazı istisnalar belirlenmiş durumda.

Üye ülkelerin gaz şebekelerine bağlı olmayan ülkelerin zorunlu gaz indirimlerinden muaf tutulduğu kaydedildi.

Elektrik şebekeleri Avrupa elektrik sistemi ile senkronize olmayan ve elektrik üretimi için büyük ölçüde gaza bağımlı olan ülkelerin de muafiyet almış olduğu anlaşmada, öteki üye ülkelerle sınırlı ara bağlantısı olan veya sıvılaştırılmış organik gaz (LNG) altyapısını diğer ülkelere kullandıran ülkelere de kural dışı verilebilecek.

Kritik endüstrileri organik gaza büyük ölçüde bağımlı olan ve doğal gaz depolama hedefini aşan ülkelere de kural dışı uygulanabilecek.

Birlik çapında organik gaz alarm sisteminin başlatılmasında da uzlaşıldığı, bu süreçte 5 veya daha çok AB ülkesinin talepte bulunmasının peşinden AB Komisyonu’nun alarm periyodu başlatma talebinde bulunacağı, bu talebin Konsey’de görüşüleceği ifade edildi.

AB Komisyonu, geçen hafta Rusya’dan organik gaz akışının kesintiye uğraması ihtimaline karşı hazırladığı acil konum plan teklifini açıklamıştı. Planda, üye ülkelerden 1 Ağustos 2022 ile 31 Mart 2023 arasında gaz talebini yüzde 15 azaltması istenmişti. Acil durum ilan edilmesi durumunda yüzde 15 kesintinin zorunlu olması da planda yer almıştı. Ancak söz mevzusu plana özellikle Avrupa’nın güneyindeki ülkeler karşı çıkmış birtakım istisnalar ve değişimler istek etmişti.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın