ABD 10 yıllık tahvil faizi 2011’den bu yana ilk kere yüzde 3,5’e terfi etti: 2022

Merhaba, 

10 senelik Hazine getirisi Pazartesi günü 2011’den bu yana ilk defa %3,50’nin üstüne çıktı ve tahvil piyasası, Fed’in enflasyonu düşürmek için bu hafta beklediği bir başka jumbo faiz artırımı öncesinde düşüş eğilimini devam ettirdi.

30 senelik tahvil faizi, %3,56’nın üzerine yöneldi.

Hazine piyasasındaki ana satış baskısı, politikaya duyarlı iki yıllık tahvile odaklanmaya devam etti ve gösterge 9 baz puandan fazla yükselerek %3,96’ya terfi etti ; Ekim 2007’den bu yana yeni bir zirveye işaret etti.

Yatırımcılar, Amerika merkez bankasının 2023’ün başlarında siyaset faizlerini ne kadar yüksek bir seviyeye çıkarabileceğine dair beklentileri artırıyor ve Mart ayı OIS sözleşmeleri %4,48’lik bir zirve seviyesine işaret ediyor.

BMO Capital Markets’teki ABD faiz stratejisi başkanı Ian Lyngen, iki yıllık getiri için “%4’ün üstündeki yolun öngörülmesi kolay” diye yazdı. İki yıllık %4,25’lik bir hedef, “Fed’in faizleri nominal değerde uzun bir müddet terminalde tutma taahhüdü dikkate alınırsa makul bir hedef” dedi.

Yine de, ekonominin resesyona girebileceği ve siyaset yapıcıları önümüzdeki yıl faiz oranlarını düşürmeye teşvik edebileceğine dair endişeler artıyor. Bu, 2000 yılından bu yana en derin olan kısa ve uzun vadeli Hazine getirileri arasındaki oranın- yani getiri eğrisinin terse dönüşünden anlaşılmakta.  İki senelik getiri 10 yıllığın 0,47 puan üstünde.

Beş yıllık enflasyon korumalı Hazine borcunun getirisi (TIPS), Fed’in ürem artırımlarının finansal koşullar üzerindeki tesirinin altını çizerek, Pazartesi gününden bu yana en yüksek seviyeye terfi etti. Beş senelik Hazine enflasyon korumalı menkul kıymetler, %1,23’e ulaşarak 2018 yılının en yüksek seviyesi olan %1,172’yi aştı.

Fed’den başka merkez bankaları da bu hafta toplanıyor ve politikayı sıkılaştırması bekleniyor. Bunlar içinde İngiltere Merkez Bankası, İsviçre Ulusal Bankası ve İsveç’in Riksbank bulunmakta. Japonya Merkez Bankası da bir politika toplantısı düzenliyor, ancak sıkılaştırması beklenmiyor.

Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın