ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde büyüdü-Fed’den haftaya 75 faizi artışı cepte: 2022

Merhaba, 

ABD ekonomisi, dış ticaret açığının daralmayı sürdürmesiyle üçüncü çeyrekte yüzde 2.6 artışla yüzde 2,4 beklentinin üzerinde büyüdü. Sonn haftalarda Amerika ekonomisinin yavaşlama sinyalleri göstermesi Fed’in ürem artış adımlarını 75 baz puandan 50 ye indiri tartışmalarını başlatmıştı. Ancak gelen gelişme verisi kasım başındaki FOMC’den 75 baz puan faiz artışını garantiler özellikte.

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 0.6 daralmıştı. Öncü GSYH verisine nazaran, Amerika ekonomisi üst üste daraldığı iki çeyrekten sonra ilk kere büyüdü.

Raporun ayrıntıları, ekipman ve fikri iyelik ürünleri tarafından desteklenen işletme yatırımlarında güçlü bir artış bulunduğunu gösterdi. Tüketici masrafları, hizmetlere meydana getirilen harcamalardaki artıştan kaynaklandı ve hükümet harcamaları da başlık rakamına eklendi.

Yine de, GSYİH’ya en büyük katkı, değişken net ihracat kategorisiydi. Bu arada, konut sektörü büyüme üstünde mühim bir yük oldu.

Ticaret ve stoklar bileşenlerini ortadan kaldıran temel talebin mühim bir göstergesi – yurtiçi alıcılara enflasyondan arındırılmış nihai satışlar – üçüncü çeyrekte %0,5 arttı ve pandeminin başlangıcından bu yana en yavaş olanlardan biri oldu.

Üç aylık genişleme, ABD’nin aslına bakarsan bir durgunluk arasında olduğuna dair endişeleri hafifletmeye destek olabilirken, ekonominin ana motoru – tüketici masrafları – bir nesildeki en yüksek enflasyonun baskısı altında kalmaya devam ediyor. Güçlü bir işgücü piyasası ve pandemi süresince toplanan tasarruflar, şimdiye kadar Amerikalılara masrafa devam etmeleri için gerekli olan yeri sağlamış oldu.

Fed’in enflasyonu evcilleştirme çabaları büyümeye rüzgarlar oluşturduğu için hanehalklarının ne kadar dayanabileceği belli değil. Yakın vadede, ipotek oranlarını yirmi senenin en yüksek seviyesine çıkardı ve mesken piyasasının süratli bir biçimde bozulmasına neden oldu. Ve gelecek yıl, birçok ekonomist merkez bankasının eylemlerinin nihayetinde ekonomiyi durgunluğa itmesini bekliyor.

Bloomberg, ING

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın