ABD: Rus ödeme sistemlerini kullananların yaptırımları delme riski var!: 2022

Merhaba, 

Amerika Hazine Bakanlığı, Rusya’nın ödeme sistemlerini kullanmanın yaptırımları delme riski doğurduğunu belirtti. Rusya’nın Mir sistemi, Rusya Merkez Bankası tarafınca Visa ve Mastercard haricinde bir alternatif olarak geliştirilmişti.

Bakanlık, internet sitesinin ‘sıkça sorulan sorular’ bölümünde, “Amerika dışındaki finans kuruluşları, Ulusal Ödeme Kartı Sistemi Anonim Şirketi’nin (NSPK) ile kontrat yapma yada başka bir şekilde iş yapma gibi durumlar sebebiyle yaptırımlara maruz kalma riski taşıyor mu?” sorusuna cevap verdi.

YAPTIRIMA TABİ KİŞİLERE ALAN AÇABİLİR

Yanıtta Rusya’da banka ve kredi kartı ödemeleri için kullanılan ve Rusya’nın Mir Ulusal Ödeme Sisteminin operatörü olan NPSK sisteminin kullanılmasının yaptırıma tabi kişileri ulusalararası finansal sisteme sokabileceğini belirtti.

Açıklamada NSPK ve Mir Ulusal Ödeme Sistemi’nin yaptırıma doğal olarak kişilerin işlemleri için kullanılabileceği belirtildi. Ayrıca açıklamaya göre bu sistemleri kullanan Amerika dışı finans müesseselerinin Rusya toprakları dışında Rusya’nın ABD yaptırımlarından kaçınma çabalarını destekleme riski bulunuyor.

Amerika: KURUMLAR YETKİLERİNİ KULLANMAYA HAZIR

Açıklamada Rusya’ya yönelik yaptırım düzenlemelerinin, Amerika Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi’ne (OFAC) geniş yetkiler verdiği hatırlatıldı. Bu kurumun yasaklı faaliyetlere yardımcı sağlamış olduğu kabul edilen kişilere de blokajlar ve yeni yaptırımlar tatbik yetkisi bulunuyor.

Yanıtta en son, “OFAC, Rusya’nın NSPK veya Mir sisteminin kullanımını Rusya Federasyonu toprakları dışında genişletme çabaları da dahil olmak üzere, Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmasını destekleyenlere karşı bu yetkililerini kullanmaya hazırdır” ifadelerine işaret edildi.

FT: TÜRK BANKALAR MIR SİSTEMİNİ KULLANIYOR

Dün Financial Times’da yer edinen bir analizde Rusya’ya yönelik yaptırımlar mevzusunda Amerika ve AB’nin Türkiye üzerindeki baskıyı artırdığı belirtilmişti. Gazetede kaleme alınan yazıda Türk bankaların Rusya’ya yönelik yaptırımları ihlal edecek bir kanal açmasından kaygı edilmiş olduğu kaydedilmişti.

Haberde ek olarak Türkiye’nin en büyük bankalarından Vakıfbank, Ziraat Bank, İş Bankası, Denizbank ve Halkbank’ın Mir sistemine dahil olduğu hatırlatılmıştı.

NE OLMUŞTU?

Rusya-Ukrayna savaşının peşinden ABD Hazine Bakanlığı birtakım Rus şahıs ve kurumlara sert finansal yaptırımlar getirdi. Yaptırımlarla birlikte kimi Rus bankalarının küresel finansal sistemden dışlanması öngörüldü. Ayrıca bu bankalar Visa, Mastercard, SWIFT şeklinde uluslararası ödeme sistemlerinden çıkartıldı.

Rusya ise daha ilkin kurmuş olduğu Mir şeklinde uluslararası ödeme sistemlerini devreye soktu. B sistemlere birtakım Türk bankaları da yoğun alaka gösterdi. Ayrıca son dönemde Rusya ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin arttığı görüldü.

Amerika DAHA ÖNCE DE TEHDİT ETMİŞTİ

Geçtiğimiz ay Amerikan Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği’ne (TÜSİAD) gönderdiği mektupta, Türk şirket ve bankalarını Rusya ile çalışmamaları konusunda uyarmıştı.

Mektupta, Rusya’nın yaptırımları Türkiye üzerinden delmek istediği belirtilerek, “Türkiye bankaları, yaptırım uygulanan Rusya bankalarıyla aynen ABD bankalarıyla olduğu benzer biçimde ilişki kuramazlar” ifadelerine yer verilmişti.

 

sözcü.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın