ABD, Türkiye üstündeki Rusya baskısını artırıyor: ‘Güvenli sığınak haline gelmemeli’: 2022

Merhaba, 

Amerikan yönetimi, Ukrayna’daki harp nedeniyle Rusya’ya uygulanan yaptırımlar mevzusunda Ankara’ya çağrılarını sürdürüyor. ABD’den en son, ‘illegal Rus varlıkları için emin sığınağa dönüşmeme’ çağrısı geldi.

Amerika yönetimi, Ukrayna’daki cenk sonrası Rusya’ya uygulanan yaptırımlara mesafeli yaklaşımı nedeniyle Türkiye üstündeki baskıyı artırıyor. Rusya’nın Türkiye’de Avrupa için bir doğalgaz dağıtım merkezi kurulabileceğini açıklamasının peşinden, Amerika Hazine Bakanlığı yaptırımları ve ihracat kontrollerini görüşmek suretiyle Ankara’ya üst seviye bir heyet yolladı. Amerika Dışişleri Bakanlığı’ndan ise peşpeşe yaptırım vurgusu meydana getiren açıklamalar geldi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı’nın sözcü vekili Vedant Patel, doğalgaz dağıtım merkezi ile alakalı bir soruya yanıtında, Türkiye ile müttefiklik vurgusu yapsa da “Kimse illegal Rus varlıkları yada işlemleri için emin bir sığınağa dönüşmemeli” dedi.

‘TÜRKİYE ÖZELİNDE…’

Günlük basın toplantısında konuşan Patel, Türkiye’nin “uzun soluklu ve kıymetli bir NATO müttefiki olduğunu, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne güçlü destek verdiğini” söyledi. Patel bu vurgunun peşinden, Ankara’nın yaptırımlara karşı tavrı mevzusunda şu ifadeleri kullandı:

“Yaptırımlar, ihracat kontrolleri ve vize kısıtlamaları dahil, Rusya’ya ağır ve daha evvelde görülmemiş bedeller ödetmek için müttefiklerimiz ve ortaklarımızla yakın çalışıyoruz. Türkiye’ye, tüm müttefiklerimize ve ortaklarımıza, hiç kimsenin illegal Rus varlıkları veya işlemleri için güvenilir bir sığınak haline gelmemesi gerektiği çağrısını yaptık ve bunu oluşturmaya devam edeceğiz.

Enerji konusunda da müttefiklerimizi enerji kaynaklarını çeşitlendirmeye, Rusya’ya olan enerji bağımlılığını azaltmaya yönelik adımlar atmaya çağırmaya devam ettik. Türkiye özelinde, uzun vadeli enerji güvenliğini güçlendirme yönündeki kendi çabalarına yardım etmek için onlarla yakın bir biçimde çalışıyoruz.”

‘KOLEKTİF YAPTIRIMLAR, ORTAK ÇIKARIMIZ’

Amerika Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price ise Amerika Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Erik Woodhouse ile ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Elizabeth Rosenberg’in bu hafta Türkiye’ye yaptığı ziyareti yorumladı. Price, Türkiye’nin Ukrayna’ya destek beyan etmiş önemli bir NATO müttefiki bulunduğunu söylese de, sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye’ye bir dizi kanal ve müzakere üstünden, yasadışı Rus varlıkları veya işlemleri için güvenli bir sığınak haline gelmemesi için çağrıda bulunduk. Bunu yapmaya devam edeceğiz. Bu saldırganlık başlamadan ilkin Rusya’ya karşı vaat ettiğimiz ağır bedelleri ve neticeleri dayatmamız için kolektif yaptırımların kuvvetli bir şekilde uygulanması, ortak çıkarımız.”

ROSENBERG’İN GÖRÜŞMELERİNDE KARA PARA DA ELE ALINDI

Amerika Hazine Bakanlığı’nın terörün finansmanı ve finans suçlarından görevli Bakan Yardımcısı Elizabeth Rosenberg, hafta başlangıcında Ankara ve İstanbul’a üç günlük bir ziyaret gerçekleştirmişti. Washington’dan yapılan açıklamada, Rosenberg’in hem Dışişleri aynı zamanda Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkilileriyle görüştüğü, bununla birlikte hususi mali ve ticari sektör temsilcileriyle biraraya geldiği bilgisi verilmişti.

Açıklamada “yaptırımlardan kaçınmanın yol açmış olduğu risklerin ele katılımı mevzusunda yakın ortaklığın teyit edildiği” belirtilmiş, “Rosenberg görüşmelerinde, 30’dan fazla ülkeden oluşan geniş bir koalisyonun Rusya’ya dayattığı yaptırımlar ve ihracat kontrolleri, enerji güvenliği, kara para aklamayla savaşım ve terörün finansmanı dahil olmak üzere bir takım mevzuyu ele aldı” ifadeleri kullanılmıştı.

Artı Gerçek

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın