ABD Üretici Fiyatları, yakıt maliyetlerinin düşmesiyle ağustosta geriledi ancak dinamikler 75 baz puan artışı destekliuor: 2022

Merhaba, 

Çalışma Bakanlığı verileri çarşamba günü yaptığı açıklamada, nihai talep için üretici fiyat endeksinin bir ay öncesine bakılırsa %0,1 azaldığını ve bir yıl öncesine bakılırsa %8,7 arttığını gösterdi. Gıda ve enerji bileşenleri hariç tutulduğunda, çekirdek ÜFE olarak adlandırılan ÜFE, Ağustos ayında beklenenden daha büyük bir artışla %0,4 arttı ve bir yıl öncesine gore %7,3’e ulaştı.

ABD müstahsil fiyatları, yakıt maliyetleri geri çekilmeye devam ettikçe Ağustos ayında üst üste ikinci ayda da geriledi.  Fakat toptan satış maliyetlerinin altında yatan güçlü fiyat baskıları, üretim hattındaki kalıcı enflasyonun bir işareti olarak dikkat çekti.

Rakamlar, beklenenden daha yüksek tüketici fiyat verilerinin derhal ardından geliyor; ABD enflasyonunun genişliği ve hızı ile ilgili artan endişeleri besliyor. Benzin fiyatları ay içinde azalırken, üreticiler hizmetler ve inşaat ekipmanları ve içecekler şeklinde birtakım mallar için daha yüksek maliyetlerle karşı karşıya kaldı.

Enflasyonun bir müddet daha yükselmeye hazır olmasıyla beraber, Federal Rezerv’in gelecek haftaki toplantısında faiz oranlarını 75 baz puan daha artırması ve tarihsel olarak üst üste üçüncü büyük artışı gerçekleştirmesi bekleniyor.

Salı günü açıklanan tüketici fiyat endeksi verileri, kiradan gıdaya ve amme hizmetlerine kadar yaygın fiyat baskılarının benzin fiyatlarındaki mühim düşüşü dengelemesiyle enflasyonun Ağustos ayında toparlandığını gösterdi. Üretici düzeyinde artan maliyetler tüketici fiyatlarını besleme eğilimindedir, ancak TÜFE raporu bununla beraber hane halkı talebinin fiyat artışlarında nasıl rol oynadığını da göstermiştir.

Çarşamba günkü rapor, benzin fiyatlarının düşmeye devam etmesiyle mal fiyatlarının% 1.2 düştüğünü gösterdi. Gıda fiyatları bir önceki aya göre değişmedi. Gıda ve enerji hariç tutulduğunda, mal maliyetleri endeksi ikinci bir ay için %0,2 arttı.

Hizmet tutarları son üç ayın en yüksek artışıyla %0,4 terfi etti. Artışın yüzde kırkı, yakıt perakendecileri için daha yüksek marjlardan kaynaklanıyordu.

Çalışma Bakanlığı tutanağı, her ikisi de fiyat baskılarında bir rahatlama yayınlayan Tedarik Yönetimi Enstitüsü ve S&P Global’den ayrı verileri takip ediyor. ISM’nin üreticiler tarafından hammadde için ödenen fiyat göstergesi ağustos ayında iki senenin en düşük seviyesine geriledi.

Bununla beraber, potansiyel bir demiryolu grevi, tedarik zincirlerini bir kere daha sarsmakla tehdit ediyor. Bu hafta arasında başlayabilecek olan işbırakımı, gıda ve keresteden kömüre kadar değişen malların taşınmasını aksatacak.

Endeksin en değişken bileşenlerini çıkaran gıda, enerji ve tecim hizmetleri hariç üretici tutarları bundan önceki aya göre %0,2 ve geçen yılın ağustos ayına göre %5,6 arttı.

Üretim hattında daha önceki fiyatları yansıtan ara talep için işlenmiş malların maliyetleri, ikinci bir ay süresince düştü. Gıda ve enerji hariç olsa bile, ölçüm %0,8 düştü.

Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın