ABD’de ISM imalat endeksi son 2,5 senenin en düşük seviyesine geriledi, açık iş pozisyonları arttı: 2022

Merhaba, 

Amerika’de gerçek sektör pandemi sonrası en yavaş büyümeyi yaşıyor.

Bugün açıklanan ISM imalat PMI 50,2, üretim PMI ise 50,4 ile büyüme eşiği üstünde kalmaya devam etti. Fakat bu seviyeler pandemi sonrası görülen en düşük düzen oldu ve sektördeki yavaşlamanın belirginleştiğini gösterdi.

Amerika’de yüksek girdi maliyetlerinin etkisiyle yavaşlamaya süregelen ekonomik aktivite, son aylarda faiz artışları ve piyasanın sıkılaşmasıyla daha da kendini gösterdi. ISM raporunda, üretim ve tedarik yapan 10 alt sektörden 4’ünün son ayda yükseliş kaydettiği belirtildi.

Verilerin müspet tarafı Mayıs 2020’den beri doğrusu 29 aylık süreçte 50 gelişme eşiği üstünün korunuyor olması. Sektörlerdeki bu konum büyümeyi destekliyor, ama büyümeye vereceği katkı azalıyor.

Açıklanan veri, Fed ve birçok Merkez Bankası’nın enflasyonu test dibine almak için uyguladıkları para politikalarının tetiklediği küresel resesyon endişelerini artırıcı yönde. Fed’in yarınki görüşmede da 75 baz puanlık faiz artırımlarına devam etmesi planlanıyor.

Açık iş pozisyonları artarak sürpriz yapmış oldu

Yine bugün açıklanan verilere göre ülkede JOLTS aleni iş pozisyonları Eylül’de 10,28 milyondan 10,72 milyona yükseldi.

ABD’deki iş ilanları, düşük işsizliğin ortasında Eylül ayında beklenmedik bir biçimde toparlandı. Enflasyonu frenlemek için agresif kampanyasını uzatmak yönünde Fed üzerinde baskı yarattı.

Çalışma Bakanlığı’nın İş Açılışları ve İşgücü Ciro Anketi veya JOLTS, Salı günü gösterdiği gibi, mevcut pozisyonların sayısı, bir ay ilkin revize edilmiş 10,3 milyondan Eylül ayında 10,7 milyona terfi etti. Bloomberg’in ekonomistlerle yaptığı bir anketteki medyan tahmin, 9,8 milyona gerilemesiydi.

Boş pozisyonlardaki sürpriz alım, artan ekonomik rüzgarlara karşın işçilere yönelik talebin enerjisini koruduğunu vurgulamakta. İşgücü arzı ve talebi arasındaki kalıcı dengesizlik, güçlü ücret artışını desteklemeye devam ediyor, yaygın fiyat baskılarına katkıda bulunuyor ve Çarşamba günü Fed’den bir başka büyük faiz artırımı beklentilerini güçlendiriyor.

Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın