ABD’de müstahsil tutarları enflasyonu moral bozdu, dikkatler yarın TÜFE verisinde: 2022

Merhaba, 

ABD’de müstahsil tutarları enflasyonu (ÜFE) eylülde aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 8,5 arttı ve tahminleri aştı. Manşet ÜFE ve detayları maliyet baskılarının devam ettiğini ve enflasyon baskılarının hafiflemesinin zaman alacağını konu alıyor.

Gözler şimdi yarın açıklanacak TÜFE enflasyonu verisinde.  Fed’in agresif faiz artışlarına devamı için zemin güçlenmekte.

Çalışma Bakanlığı’nın verilerine nazaran ÜFE aylık yüzde 0,4, senelik yüzde 8,5 arttı. Bloomberg’in anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini aylık yüzde 0,2, senelik yüzde 8,4 artış yönündeydi.

Gıda ve enerji fiyatlarını içermeyen çekirdek ÜFE aylık yüzde 0,3 ile tekrar yüzde 0,2’lik tahminin üstünde açıklanırken senelik yüzde 7,2 ile tahminlerin birazcık altında gerçekleşti.

Verinin detayları tedarik zincirindeki sıkıntıların kısmen hafiflemesiyle fiyat baskılarının da zayıfladığını gösteriyor. Bu doğal olarak talepte yavaşlamadan kaynaklanmakta daha oldukça. Diğer yandan  enerji, gıda ve hizmet sektöründe maliyet enflasyonu yüksek devam ediyor.

ÜFE’deki artışın üçte ikisi seyahat ve konaklama, gıda perakendeciliği, portföy yönetimi ve hastane yataklı bakım fiyatları olarak hizmetlerden kaynaklanmakta. Bu da enflasyonun yayıldığının işareti.

Yarın açıklanacak ve piyasalar tarafından dikkatle izlenecek TÜFE’nin aylık bazda da yüzde 0,2 artmasıyla yıllık seviyenin yüzde 8,3’ten yüzde 8,1’e gerilemesi genel beklenti. Geçen ay süpriz şekilde yüzde 6,3’e yükselen çekirdek enflasyon ise odak noktası. Beklenti çekirdek enflasyonun yüzde 6,5’le 40 senenin zirvesine yetişmesi.

Açıklanan veriler sonrası Fed’in 75 baz puanlık faiz artırımlarına Kasım 2022 FOMC toplantısında da devam etmesi beklenmekte.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın