ABD’de perakende satışlar Temmuz’da değişmedi- ancak 3Ç22 büyümesine olumlu yansıyacak: 2022

Merhaba, 

Amerika perakende satışları geçen ay otomobil alımlarındaki ve benzin fiyatlarındaki düşüşlerle durgunlaştı, sadece öteki kategorilerdeki artışlar tüketici harcamalarının esnek kaldığını gösterdi.

Ticaret Bakanlığı çarşamba günü yaptığı açıklamada, genel perakende alımların değerinin, Haziran ayında revize edilmiş %0,8’lik bir sıçramadan sonrasında geçen ay durağan kaldığını gösterdi. Benzin ve araba hariç, perakende satışlar beklenenden daha iyi bir halde %0,7 arttı. Rakamlar enflasyona bakılırsa ayarlanmıyor.

Birçok Amerikalı için, benzin fiyatlarındaki önemli geri çekilme duyarlılığı artırdı ve muhtemelen başka yerlerde harcamak için nakit para serbest bıraktı. Buna rağmen, yaygın ve devamlı olarak yüksek enflasyon, çalışanların maaş çeklerini aşındırıyor ve birçoğunu ayak uydurmak için kredi kartlarına ve tasarruflara yaslanmaya zorluyor.

Benzin istasyonlarındaki satışlar Temmuz ayında %1,8 düştü ve Haziran ortasında görülen rekor seviyelerden gaz fiyatlarında istikrarlı bir geri çekilmeyi yansıttı. Motorlu taşıt ve parça satıcılarındaki alımlar %1,6 düştü.

Bloomberg Economics ‘e nazaran:

“Temmuz ayı perakende satış verileri, iki çeyrek daralmanın arkasından üçüncü çeyrek GSYİH toparlanması için cesaret verici bir sinyal verdi. Azalan benzin fiyatları, tüketicilere fazlaca gereksinim duydukları bir soluklanma fırsatı verdi ve birtakım masrafları yeniden yönlendirebildiler. ”

Bu arada, satışlar başka yerlerde toplandı. Rapora bakılırsa, 13 perakende kategorisinden dokuzu, inşaat malzemesi mağazaları, mağaza dışı perakendeciler ve elektronik de dahil olmak üzere geçen ay artış gösterdi. Temmuz ayından ilkin, genel perakende satışlar bu sene her ay artmıştı.

Amerika büyümesinin ana motoru olan tüketici harcamalarındaki geri istifa, Federal Rezerv’in enflasyon mücadelesinde lüzumlu bir faktör. Politika yapıcılar, ekonomiyi fiyat artışlarını evcilleştirecek kadar soğutmaya çalışıyorlar, ancak durgunluğa neden olacak veya işsizlikte bir artışa niçin olacak kadar değil. Çarşamba günkü rapor, merkez bankasının gelecek ay başka bir faiz artırımının boyutuna karar verirken göz önünde bulunduracağı birçok veri noktasından biri.

Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın