ABD’den bankalara “Rusya ilişkileri sebebiyle yaptırım” uyarısı, AB’den Çavuşoğlu’na mektup…: 2022

Merhaba, 

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na, “Gerilimi yükseltiyorsunuz” yazılı bir mektup gönderdi.

Gazete Duvar‘ın haberine bakılırsa, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na bir mektup yazdı. Yunan gazetesi Kathimerini, Borrell’in sözkonusu mektupta, “Yunan bölgeleri üzerinde yapılan uçuşların gerilimi artırdığını” söyledi.

‘İyi niyetli diyaloglar kurulmalı’

“Türkiye’nin Yunanistan’la yükselen tansiyonu düşürmenin aksi yönünde adımlar attığını” belirten Borrell, “Ankara’nın faydası olmayan olumsuz bir dinamik yarattığını” öne sürdü. Buna bakılırsa Borrell, “Yunanistan’ın Ege adaları üstündeki tartışılmaz egemenliğini sorgulayan açıklamaların, Yunanistan ve Yunanistan halkına yönelik düşmanca söylemlerin artmasının gerilimi düşürmediğini, daha da yükselttiğini” yazdı.

Mektupta, “Münhasır Ekonomik Bölge ve Deniz Sahanlığının sınırlandırılması, Uluslararası Hukuka ve BM Uluslararası Deniz Hukuku Sözleşmesine tam hürmet gösterilerek, merhametli diyaloglar yöntemiyle sağlanmalıdır” ifadeleri yer aldı.

Ne olmuştu?

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, haftasonu yaptığı bir konuşmada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın “Bir gece ansızın gelebiliriz” laflarına Türkçe, “Dayılık yok” diye cevap vermişti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Miçotakis’in açıklamaları üstüne “Yunan kaşınmaya devam ediyor” çıkışını yapmıştı.

HalkTV

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın