AB’den Rusya’ya yeni yaptırımlar- Erdoğan’ı zorlayacak adımlar: Rusya’ya uygulanan yaptırımların delinmesinde rol oynayanların yaptırıma tabi olmasının yolu açıldı: 2022

Merhaba, 

Rusya’dan ham petrol ve petrol ürünlerinin deniz kanalıyla üçüncü ülkelere taşınmasına ilave kısıtlamalar getirildi- Rusya’dan odun hamuru, kağıt, sigara, plastik, kozmetik ürünler, kıymetli metaller ile taşların AB ülkelerine ithalatı yasaklandı

Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler, Ukrayna’nın bazı bölgelerini yasa dışı ilhak ettiği gerekçesiyle Rusya’ya karşı ticari yasaklar ve Rusya’nın petrol satışına tavan fiyat getirilmesini içeren yeni yaptırımları kabul etti.

AB Konseyi, üye ülkelerin Rusya’nın Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk, Zaporijya ve Herson bölgelerini yasa dışı ilhak etmesi ve savaşı tırmandırması sebebi öne sürülerek hazırlanan 8. Yaptırım paketinin resmen onaylandığını açıkladı.

Rus hükümeti ve ekonomisi üzerindeki baskıyı artırmayı, Rusya’nın askeri yeteneğini zayıflatmayı amaçlayan pakete bakılırsa, Rusya’dan ham petrol ve petrol ürünlerinin deniz yöntemiyle üçüncü ülkelere taşınmasına ilave kısıtlamalar getirildi.

Aralık 2022 itibarıyla Rusya’dan üçüncü ülkelere ham petrol taşınması, buna teknik hizmet sunulması, aracılık yapılması, finansman yada finansal hizmet verilmesi yasaklandı.

Rusya menşeli petrol ürünlerine Şubat 2023’ten itibaren söz konusu hizmetlerin sağlanması yasak kapsamına dahil edildi.

Rus petrolünün üçüncü ülkelere deniz yoluyla taşınmasına tavan fiyat uygulanmasının yasal zemini hazırlandı.

– Tavan fiyat istisnası

Rus petrolüne ve petrol ürünlerine söz konusu ulaşım ve finansal hizmetlerin sunulmasına tavan fiyat “istisnası” getirildi.

Rus petrolünün belirlenecek bir tavan fiyatın altında satılması halinde buna ulaşım ve muhtelif hizmetler sunulabilecek.

AB gemilerinin Rus petrolünü üçüncü ülkelere deniz yoluyla taşımasına yönelik yasak ise üye ülkelerin oy birliğiyle tavan fiyat sonucu almasıyla geçerli olacak.

AB, Rusya ile ticaretine de yeni kısıtlamalar getirdi.

AB, Rusya’dan ihraç edilen çelik ürünlere yönelik ithalat yasağını genişletti.

Rusya’dan odun hamuru, kağıt, sigara, plastik, kozmetik ürünler, kıymetli metaller ile taşların AB ülkelerine ithalatı yasaklandı.

Havacılık sektöründe kullanılan muhtelif malların satışı da kısıtlandı.

– Yaptırım listesi genişletildi

Ukrayna’nın bazı bölgelerinde yasa dışı referandum düzenlenmesinde rol oynayan bireyler ve kurumlar, Rus savunma sektörü temsilcileri ve savaşla ilgili dezenformasyonda bulunan kişiler yaptırım listesine eklendi.

Rusya’ya uygulanan yaptırımların delinmesinde rol oynayanların yaptırıma tabi olmasının yolu açıldı.

Rusya’nın askeri ve teknolojik gelişimine yada savunma ve emniyet sektörüne katkıda bulunabilecek engellemeler da genişletildi. Bu alandaki muhtelif elektronik bileşenler, kimyasallar ve malların Rusya’ya sağlanması yasaklandı.

Rusya’ya sivil ateşli silahların, bunların temel bileşenlerinin, cephanesinin, askeri araç ve teçhizatın yada yedek parçaların satılması, tedarik edilmesi, devredilmesi veya ihraç edilmesi yasak kapsamına girdi.

– AB vatandaşları Rus şirketleri yönetemeyecek

AB vatandaşlarının Rus devletine ait yada kontrolündeki tüzel kişi, kuruluş veya organların yönetimlerinde herhangi bir görevde bulunması yasaklandı.

Rusya Denizcilik Siciline muamele yasağı getirildi.

– Kripto işlemler yasak

Toplam değerine bakılmaksızın, Rus kişilere ve kurumlara kripto varlık cüzdanı, hesap yada gizleme hizmetleri sağlanması tamamen yasaklandı.

Rusya’ya mimari, mühendislik, malumat teknolojisi ve hukuki danışmanlık şeklinde hizmetlerin sunulması yasak kapsamına dahil edildi.

Ayrıca, AB’nin geçmişte Donetsk ve Luhansk’a yönelik uygulamaya koyduğu kısıtlamaların ve yaptırımların kapsamı Zaporijya ve Herson’u da içerecek şekilde genişletildi.

BorsaTek

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın