AB’den Türkiye’ye Rusya mesajı: İlişkilerimiz önemli ama yaptırımlarda ciddiyiz: 2022

Merhaba, 

AB, Türkiye’ye; “Ticari ilişkilerimiz mühim, ancak Rusya’ya yaptırımların delinmemesi mevzusunda ciddiyiz” mesajını verecek.

Avrupa Birliği’nin genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi, “Türkiye ile AB arasındaki ticari ilişkiler önemli fakat Rusya’ya yaptırımların delinmemesi mevzusunda ciddiyiz” mesajı vermek suretiyle Türkiye’ye geliyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere gore; Varhelyi, yarın Türkiye’ye gelmiş olarak görüşmeler yapacak. Haberde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Afrika’da olduğundan Varhelyi’nin görüşmelerinde siyasi konuların da gündeme gelmeyeceği belirtildi.

Varhelyi’nin temaslarında öne çıkan iki mevzu Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve AB-Türkiye ekonomik işbirliği olacak. Genişleme komiseri, İstanbul’da iş dünyasının önde gelen üyeleri ile ve hükümetin iktisat yönetimi ile görüşecek. Varhelyi, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile beraber sınır güvenliğine ilişkin mevzuları konuşmak için Van’da da araştırmalarda bulunacak.

Genişleme komiserinin ziyareti, Avrupa Komisyonu’nun Finansal Hizmetler, Finansal İstikrar ve Sermaye Piyasaları Birliği’nden Sorumlu Üyesi Mairead McGuinness 6 Ekim’de Ankara’da yapmış olduğu temaslardan sadece 3 hafta sonra gerçekleşmesi açısından ehemmiyet taşıyor. AB’li diplomatik kaynaklara göre, bu iki ziyarette verilen mesajlar birbirini tamamlayacak biçimde öngörüldü.

RUSYA’YA YAPTIRIMLARDA CİDDİYİZ

AB kaynaklarına gore Brüksel, “Türkiye ile ilişkimizi bir dengeye oturtmamız gerekiyor. Bunun iki boyutu bulunuyor. Birincisi Türkiye ile var olan ekonomik ilişkimizin ne kadar önemli olduğu, diğeri ise Rusya’nın Ukrayna savaşını devam ettirmesine katkıda bulunacak biçimde yaptırımların delinmesine karşı elimizden ne geliyorsa yapacağımız konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu iletmek” benzer biçimde özetlenebilecek bir söylem ve politika izliyor. McGuinness ve Varhelyi’nin ziyaretlerinde verilen mesajlar da bunu yansıtıyor.

AB kaynakları, “Rusya’ya uygulanan yaptırımların delinmesi konusu maalesef uzun süre gündemde duracak şeklinde” değerlendirmesini yaparken, savaşın başladığı 24 Şubat’tan bu yana Türkiye ile Rusya arasında ciddi miktarda artan ticarete dikkat çekiyorlar.

Kısa Dalga

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın