Adalet Bakanlığı’ndan yeni kira düzenlemesi: 2022

Merhaba, 

Üniversite yerleştirme sonuçlarının belli olmasının peşinden emlak piyasasında olup biten hareketlenme, zaten sorunlu olan ev sahibi ve kiracı problemlerini daha da derinleştirdi. Adalet Bakanlığı’nın kiracı ve ev sahibi arasındaki sorunları zorunlu arabulucuya taşıyacağı bir yönetmelik tasarısını hazırladığı öne sürüldü.

Adalet Bakanlığı’nın bir süredir konuyla alakalı teknik çalışmasını sürdürdüğü kaydedilirken, TBMM’nin açılacağı ekim ayında ev sahibi-kiracı arasındaki problemlerin dava öncesi mecbur arabulucuya gönderilmesi de hazırlanan yasal tertip kapsamında. Bakanlığın Ekim ayında açılacak Meclis’e bu düzenlemeyi sunması bekleniyor.

Bakanlığın istatistiklerine göre arabuluculukta ortalama anlaşma payı yüzde 50’nin üstünde. En yüksek oran yüzde 57 ile işçi-işveren anlaşmazlıklarında yaşanırken, ticari anlaşmazlıkların yüzde 52’si arabuluculuk ile çözülüyor.

Dünya’dan Hüseyin Gökçe’nin haberine bakılırsa kiracı da ev sahibi de enflasyon mağduru Türkiye’de son 1 yıldır hem mesken fiyatlarında bununla beraber kiralarda yaşanan astronomik artışlar, ev sahipleriyle kiracıları yüz yüze getirirken, üç haneye yaklaşan enflasyon ise anlaşmazlığın boyutunun daha da artmasına yol açtı.

Sözleşme gereği kira artış oranlarının enflasyona endeksli olması ise kirasını ödemekte zorluk çeken kiracı sayısında artışa yol açtı.

Tartışmalar sürerken, bu defa kanunda değişiklik yapılarak 1 sene süreyle, doğrusu 2023 yılı temmuz ayında kadar sözleşmede hangi nispet yazarsa yazsın kira artışlarına yüzde 25’lik üst sınır getirildi. Ancak bu konum birçok ev sahibinin muhtelif bahanelerle mevcut kiracılarını çıkarma yoluna başvurmasını sağladı.

Arabuluculuk Kurul Üyesi ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdulkerim Yıldırım, arabuluculuğun birçok ülkede olduğu benzer biçimde Türkiye’de de her geçen gün daha önem kazandığını bildirdi.

Yıldırım mevzuata 2012 senesinde giren arabuluculuğu, “Tarafların çözüm üretemediklerinin ortaya çıkması hâlinde çözüm önerisi de getirebilen, uzmanlık eğitimi almış olan tarafsız ve bağımsız bir üçüncü kişinin katılımıyla ve istemli olarak yürütülen uyuşmazlık çözüm yöntemi” olarak tanımladı.

Arabuluculukta ülkü olanın, süreci tarafların kendi iradeleriyle başlatması olduğuna değinen Yıldırım, mahkemelerin iş yükünün azaltılması amacıyla 2018’de iş davalarında arabuluculuğun mecbur hale geldiğini hatırlattı.

Arabuluculuğa başvurunun zorunlu olmakla birlikte, sürecin devam etmesi mevzusunda serbestlik bulunduğuna değinen Abdulkerim Yıldırım, kira uyuşmazlıklarında da arabuluculuğa başvuru zorunluluğunun getirilmesinin yararlı olacağını bildirdi.

Kira bedelinin tespiti, bedelin ödenmesinde temerrüde düşülmesi durumunda ortaya çıkan hukuki problemler, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye konuları uyuşmazlık alanları olarak öne çıktığını belirten Yıldırım, bu alanda yargılamanın oldukca uzun zaman alabildiğine dikkat çekerken, bunun da toplumsal barışa zarar verebileceği değerlendirmesinde bulundu.

Her iki tarafın da ticari işletme olduğu durumlarda arabuluculuğun hâlen zorunlu olduğu bilgisini veren Yıldırım, “Arabuluculuğun en önemli faydası sistemin hızlı, etkin, ekonomik ve her iki tarafın da memnun olacağı bir çözüm üzerinde uzlaşıyla sonuçlanabilmesidir. Gerçekten de zorunlu arabuluculuk olarak da anlatılan dava şartı arabuluculukta antak kalma oranları hiç de küçümsenmeyecek ölçüdedir” dedi.

Mevcut mevzuata bakılırsa arabulucuların başvuruyu 3 haftada sonuçlandırdığını ve en fazla 1 hafta süre uzatımı yapılabildiğini kaydeden Abdulkerim Yıldırım, “Kira uyuşmazlıklarında da değişik bir düzenlemeye gidilmezse bu süreler geçerli olacaktır. Böylece uyuşmazlık fazlaca kısa bir süre içerinde çözüme kavuşmuş, adalete erişim süratli bir biçimde hayata geçmiş olacaktır” diye konuştu.

Bakanlık istatistiklerine bakılırsa arabuluculukta ortalama antak kalma payı yüzde 50’nin üstünde. En yüksek oran yüzde 57 ile işçi-işveren anlaşmazlıklarında yaşanırken, ticari anlaşmazlıkların yüzde 52’si arabuluculuk ile çözülüyor. Son olarak mecbur arabuluculuğa dahil edilen tüketici anlaşmazlıklarında ise çözüm payı yüzde 50 seviyesinde.

 

 

 

karar.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın