Adaletsiz vergi sistemi alkol fiyatlarını havalandırdı!: 2022

Merhaba, 

Yaz başından bu yana fiyat artışlarının hızlandığı içki sektöründe, adaletsiz vergi sistemine vurgu meydana getiren üreticiler, “Maliyetler arttı, tüketim ithalata ve kaçak içkiye kaydı, adaletsizliğin tartışması yok” mesajını verdi.

Sözcü’nün haberine nazaran, bir rakı markasında Ocak 2020’den bu yana yüzde 135’lik fiyat artışının görüldüğünü kaydeden Mey Diageo Genel Müdürü Levent Kömür, “359 TL’lik rakının 244 TL’si vergi. Kâr marjımız artmadı. Toplam vergilerin yüzde 2’si içkiden alınıyor. Bu yüzde 1 ile yüzde 0.75 seviyesinde olmalı. Son 5 yılda ithalat arttı. Yüzde 30 kapasite kullanım payı ile çalışıyoruz. İthalat artıyor, kaçak içki artıyor, kapasite kullanım payı düşüyor. Bir numaralı hareketin adil vergi sistemi olması gerekiyor” açıklamasını yaptı.

Piyasada ürünün vergisinin fiyatından daha yüksek olmaması gerektiğini ve adaletsiz politikalarla sektörün gelişemeyeceğini kaydeden Kömür, toplanan vergilerin hammaddeyi üreten çiftçiye gitmesi gerektiğini kaydetti.

“ÖTV’nin mantıklı bir yere gelmesi gerekiyor”

Gelinen noktada çiftçinin de tekel bayinin de tüketicinin de mutsuz bulunduğunu vurgulayan Kömür, şöyleki devam etti:

“Burada kim mutlu? Sahteci mutlu, ithal edilen içkinin üretildiği yerdeki ziraatçi sevinçli. ÖTV’nin mantıklı bir yere gelmesi gerekiyor. Kendi fiyatından daha fazla bir vergi olması imkansız. Tüketim düşmüyor, kayıt dışına geçiyor. Adil bir vergi sistemi şart. Eğer bir artış olacaksa geçmiş enflasyona gore değil hedeflenen enflasyona gore olmalı. Yılbaşında ÖTV artmamalı. 3-5 sene vergi artmaz ise içki fiyatı düşer.”

Levent Kömür, bütün maliyetleri yansıtmaları halinde bir şişe rakıda fiyatın 450 TL’lere kadar çıkabileceğine dikkat çekerek, Aralık 2019 hemen sonra benzinde yüzde 179, diş macununda yüzde 179, birada yüzde 200, rakıda ise yüzde 135’lik fiyat artışı yaşandığını belirtti.

 

 

 

patronlardunyasi.Com

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın