AK Yatırım’dan Garanti ve İş Bankası önerileri: 2022

Merhaba, 

2Ç22 bilançoları ve yakın devre pay performanslarını dikkate alarak Garanti Bankası’nı %9 ağırlıkla model portföye ilave edip %10 ağırlığı olan İş Bankasını model portföyden çıkarıyoruz. (Ayrıca, Yapı Kredi ağırlığını %1 artırdık) Garanti hissesi YBG %43 getiri ile BIST-100 getirisine %5 geçilirken, İş Bankası hissesi YBG %104 yükselerek en iyi performans yayınlayan mevduat bankası oldu ve BIST-100 endeksini %35 yendi.

Garanti Bankası 2Ç22’de özkaynak kârlılığının nominal %45 üstü, enflasyon muhasebesine nazaran düşük tek haneli ölçüde kalacağını düşünüyor. Hisseler için güncellediğimiz 12 aylık fiyat hedeflerinin Garanti Bankası tarafında daha yüksek getiri potansiyeli sunması nedeniyle bu değişikliğin portföy getiri verimini artırabileceğini düşünüyoruz.

Mali sektör haricinde kuvvetli Şişe Cam yatırımı ve TÜFE’ye endeksli tahvillerin büyüklüğü enflasyondaki dalgalanmaya karşı İş Bankası’na daha korunaklı bir pozisyon sağlıyor. Buna karşılık kısa dönemde bu avantajın fiyata kısmen yansıdığını ve bunun kâr realizasyonu amaçlı değerlendirilebileceğini düşünüyoruz. Ayrıca bankanın iştirak portföyünün toplam piyasa değerine olan iskontosu da uzun sürenin ardından kapanık görünüyor.

 

Garanti Bankası yatırım teması

– Garanti BBVA’nın 2Ç22 net kârı 1Ç22’ye bakılırsa %57 artışla 12,9 milyar TL oldu ve (1 milyar TL özgür karşılık dahil) 11 milyar TL olan net kâr beklentimizi ve 11,6 milyar TL düzeyindeki medyan analist tahminini geçti. Garanti 2Ç22’de gayrimenkul satış (ve yine değerlemesi), sorunlu kredi satışı ile yönetimsel ceza iptali toplamından oluşan 1,2 milyar TL sıra dışı gelir sağlamış oldu ve özgür karşılık ayırmadı. Buna bakılırsa 2022/6’da net kâr %287 artarak 21,1 milyar TL, özkaynak kârlılığı %44,1 oldu.

 

– TÜFE’ye endeksli tahvillerin rakiplerine kıyasla daha düşük hacimli olması dikkat çekiyor. Bununla birlikte 2022/6 döneminde enflasyon muhasebesine gore düzeltilmiş net kâr (BBVA verisi) 62 milyon avro (1 milyar TL) oldu ve özkaynak büyümesi (düşük tek haneli bir öz kaynak kârlılığı ile) korundu.

– Sonuçların arkasından 2022 net kâr beklentimizi %55 artışla 50 milyar TL’ye (özk. Kârlılığı: %46) ve 12 aylık fiyat hedefimizi %7 artışla 22,00 TL’ye yükselttik.

– Garanti BBVA hissesi model portföyden çıkardığımız 6 Mayıs tarihi ile 8 Ağustos içinde %7,2 getiri ile BIST-100 getiri endeksine %6 geçildi.

Hisse performansını etkileyebilecek faktörler:

Enflasyondaki dalgalanmanın daha uzun zamana yayılması, rakiplerine nazaran bu gelişmeden daha oldukça etkilendiğini düşündüğümüz Garanti’ye dönük yatırımcı risk iştahını olumsuz etkileyebilir.

Değerleme:

Banka için mevcut 2022 F/DD ve F/K oranları uzun devre ortalamasına nazaran iskonto taşıyor.

 

 

Ak Yatırım strateji tutanağından alıntıdır

 

Ford Otosan İçin ‘AL’ Tavsiyesi

 

Mavi Giyim: Hedef fiyat değişikliği ile AL tavsiyemizi yineliyoruz

 

Kardemir

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın