Akaryakıt fiyatlarının etkisi; 10 araç sahibinden dokuzu ayağını gazdan çekti!: 2022

Merhaba, 

Akaryakıt fiyatlarının bir sene arasında üç kata yakın artması, vasıta kullanımında büyük düşüşlere yol açtı. Araştırmaya nazaran vasıta sahiplerinin yüzde 91’i artık daha az trafiğe çıkıyor.

Temmuz 2021’de yaklaşık benzin fiyatı 7,84 TL’ydi. Şimdiyse bu fiyat son haftalardaki düşüşlere karşın 23,66 TL seviyesinde. Bu konum sürücüleri trafiğe çıkmaya korkar hale getirdi.

Ipsos tarafından 800 kişiyle online anket yoluyla meydana gelen ‘Anti Kriz Monitörü’ araştırmasında vasıta sahiplerinin otomobillerini daha azca kullanma eğiliminde olduğu ortaya çıktı.

Bugün araç sahiplerinin yüzde 91’i araçlarını daha azca kullandığını belirtirken, ‘her zamanki şeklinde’ kullanmaya devam ettiğini söyleyenlerin payı yüzde 8’de kaldı. Araç sahiplerinin yüzde 87’si daha önce istediği vakit aracını kullandığını fakat şimdi lüzumlu olmadıkça kullanmamaya çalıştığını belirtiyor. Araçları ile artık hafta sonu gezmeye gitmediğini söyleyen araç sahiplerinin payı yüzde 76, alışverişe araçları ile gitmeyenlerin payı ise yüzde 69 oldu.

Çalışanlar araba yerine toplu taşımaya yöneldi

Araç sahibi çalışanların yüzde 71’i kendi araçları ile işe gitmektense toplu taşımayı tercih etmeye başladı. Diğer bir tasarruf yöntemi olarak da yakın çevrede oturan arkadaşlar ile beraber vasıta ile işe gitmek ve masrafları paylaşma yöntemi tercih ediliyor. Araç sahipleri araçlarını daha azca kullanmanın yanı sıra sıvıyakıt alımında da daha dikkatli davranıyor. Her 100 vasıta sahibinden dokuzu eskisine gore daha azca oranda benzin alıyor. Araç sahiplerinin yüzde 51’i daha ilkin araçlarının deposunu tam doldururken bugün gerektiği kadar aldığını, yüzde 39’u hiç bir vakit deposunu tam doldurmadığını fakat şimdi eskisine gore daha azca fuel oil aldığını söylüyor.

Araç sahiplerinin yüzde 60’ı aracını satmayı düşünmezken, yüzde 12’si aracını satıp yerine yenisini almayı istiyor. Diğer yandan vasıta sahiplerinin yüzde 28’i araçlarını satıp yerine de yenisini almamayı düşünüyor.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın