Akaryakıtta maktu yerine nispi kâr marjına geçiliyor: 2022

Merhaba, 

Akaryakıt bayilerinin satış fiyatı mutlaka aynı kârı elde etmelerini içeren sistem değişiyor. PÜİS Başkanı İmran Okumuş, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada, uzun süredir bu durumdan şikayetçi olan bayilerin sistem değişikliğine ilişik talebinin kabul gördüğünü belirtti.

Özellikle akaryakıt fiyatlarının yükseldiği dönemde ciddi kapital kaybına uğrayan fuel oil bayilerinin satış fiyatı kesinlikle aynı kârı elde etmelerini içeren sistem değişiyor. Uzun süredir bu durumdan şikayetçi olan ve sık sık bakanlıklarla bürokrasinin kapısını çalan sıvıyakıt bayilerinin sistem değişikliğine ait talebi kabul gördü.

Motorin ve benzin fiyatlarının 30 lira sınırına dayandığı dönemlerde daha oldukca olmakla beraber, fiyat değişimlerinden negatif etkilenen sıvıyakıt bayileri için yeni bir dönem başlıyor. Petrol Ürünleri İşverenler Sendikası( PÜİS) Başkanı İmran Okumuş, DÜNYA’ya yaptığı açıklamada mevcut sistemin 1286 akaryakıt bayisi için sürdürülebilir olmaktan tamamen çıktığını bildirdi.

Satış fiyatı mutlaka aynı miktarda kâr uygulanmasının büyük haksızlık bulunduğunu belirten Okumuş, bunun yerine nispi kâr sistemine geçilmesi yönündeki taleplerinin kabul edildiğini aktardı.

İmran Okumuş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve EPDK ile uzun süredir yaptıkları görüşmelerin müspet sonuçlandığını ve kısa zamanda maktu yerine oransal kâr sistemine geçilmesini beklediklerini dile getirdi.

“Sektör adeta can çekişiyor”

Akaryakıt bayilerinin giderek artan maliyetler sebebiyle ayakta kalmakta büyük zorluk çektiklerini söyleyen İmran Okumuş, birçok bayinin sermaye kaybına uğradığını aktardı. Asgari ücrete yıl ortasında yapılan zammın aslına bakarsanız kuruşlarla ölçülen kâr marjıyla çalışan bayileri zor durumda bıraktığını ifade eden Okumuş, yılbaşında yapılacak yüksek oranlı artışın ise bu durumun tesirini artırmaya yol açacağını anlattı.

Yanı sıra bankaların devasa yükseklikte oranlı kart komisyonunun da sektörü etkilediğini vurgulayan Okumuş, mevcut kâr payları ile kart komisyonlarını bile karşılayamayacak durumda bayilerin bulunduğunu anlatım etti. Sektörün adeta can çekiştiğini belirten Okumuş, “Kar marjında yüzdeye dönüş için Hazine ve Maliye Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve EPDK ile görüştük. Makul önerilerimizi olumlu karşılıyorlar, kuruşla belirlenen kâr marjının kifayetsiz bulunduğunu kabul ediyorlar. Bayilerin ticaretini sürdürebilmeleri için kuruştan yüzdeye dönüş zorunluluk oldu” dedi. İmran Okumuş, bunun için mevzuat değişikliğine ihtiyaç olduğunu söylemiş oldu. Türkiye’de 12 bin 826 bayi olduğunu ve büyük kısmının zorlandığını aktaran İmran Okumuş, sistem değişikliğinde devletin vergi kaybının olmayacağının vurguladı. Mevcut akaryakıt fiyatlarıyla brüt kâr marjının yüzde 6’nın altında olduğunu söyleyen Okumuş, bayinin yaşayabilmesi için lüzumlu olan oranın ise yüzde 9 civarında olduğunu belirtti.

Brüt kâr halen yüzde 6’nın altında

Türkiye’de 12 bin 826 bayi olduğunu ve büyük kısmının zorlandığını aktaran İmran Okumuş, sistem değişikliğinde devletin vergi kaybının olmayacağının altını çizdi. Mevcut akaryakıt fiyatlarıyla brüt kâr marjının yüzde 6’nın altında bulunduğunu söyleyen Okumuş, bayinin yaşayabilmesi için lüzumlu olan oranın ise yüzde 9 civarında bulunduğunu belirtti.

Dünya

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın