Akdeniz’de yolcu uçağına F-16 operasyonu: 2022

Merhaba, 

Akdeniz’in Türkiye’ye yakın tarafında bir yolcu uçağının bütün uyarılara cevap vermemesi ve arkasından uçağın kaçırıldığına dair bir bildiri katılımı üstüne Yunan F 16 cenk uçakları havalandı. İçerisinde 145 yolcunun bulunduğu uçağın Lübnan havayollarına ilişik olduğu ve uçağı firmanın yönetim kurulu başkanının pilot oğlunun kullandığı, sorunun uçuşla ilgili gerekli ayarlamaların yapılmamasından kaynaklandığı ortaya çıktı.

Yunanistan’ın Girit Adası ile Türkiye arasındaki hava sahasından 10 Ağustos 2022 tarihinde geçmekte olan ve 145 yolcusu ile Madrit’tan havalanarak Beyrut’a gitmekte olan Orta Doğu Havayolları’na (Middle East Airlines) ilişkin uçaktan alınan bir “Code Renegade” sinyali Yunanistan cenk uçaklarını harekete geçirdi.

Mesaj NATO’dan geldi

Yunanistan’da yayına yapan www.Iefimerida.Gr haber sitesinin okuyucularına bugün duyurduğu haberde Yunanistan hava sahasından geçerken telsiz ve uyarma mesajlarına yanıt vermeyen uçak ile alakalı olarak NATO’nun İspanya’da bulunan Torrejon kentindeki kontrol kulesinden şüpheli kaçırma ile alakalı olan bir “Code Renegade” korku sinyali vermesinin ardından Yunan savaş uçakları harekete geçti.

NATO ve Yunanistan Hava Kuvvetleri’nin uçağa gönderdikleri bütün mesajlara mukabil yolcu uçağından bildiri gelmedi. Ardından  Girit Adası Souda Askeri Üssü’nde bulunan Yunanistan Hava Kuvvetleri’ne ilişik 2 tane F 16 cenk uçağı hareket ederek Mora Yarımadası üstünden yolcu uçağına yaklaştı. Pilot ile kurulan temasta herhangi bir sorunun olmadığı belirtilmesinin üstünden harp uçakları üsse geri döndü.

Uluslararası havayolu  takip şirketi IntelSky’ye göre, Middle East Havayolları Başkanı Mohammed al-Hout’un oğlu olan pilot Abed al-Hout, uluslar arası uçuşlarla alakalı rota ve iletişim ayarları ile alakalı doğru frekanslama yapmayı unutması nedeniyle Yunanistan alakalı makamlarından gelen tüm çağrıları alamadığı açıklandı.

 

 

sozcu.Com.Tr

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın