AKP kurmaylarının oy oranlarındaki düşüş yorumu: Geçimsizlik var, boşanma yok: 2022

Merhaba, 

Enflasyon ve hayat pahalılığının AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oy oranında düşüşe yol açtığını söyleyen AKP kurmayları, asgari ücret ve emekli maaşlarına meydana getirilen zamlar sonrası oyların yüzde 39-41 bandına çıktığını ifade etti.

Oy oranlarındaki düşüşü ‘aile içi kavgaya’ benzeten AKP’li kurmaylar, yaşanmış olan durumu “Her evde karı koca arasında geçim sıkıntısı var ise kavga olur. Evet evde bir geçimsizlik, huzursuzluk var, fakat bu boşanacakları anlamına gelmiyor” ifadeleriyle özetliyor.

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın’ın edindiği kulis bilgisine bakılırsa;  Hazine ve Maliye Bakanlığı’na Nurettin Nebati’nin getirilmesi ve enflasyon artışının parti oylarına olumsuz yansıdığı AKP kulislerinde kabul ediliyor.
AKP kurmayları; emekli ve asgari tutara meydana getirilen zamlar ile 3600 ek gösterge düzenlemesinin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oylarını yüzde 49-51 bandına, AKP’nin ise yüzde 38’lere yükselttiğini savundu.
Bir anlamda “seçim arifesinde” yaşanan ekonomideki bu negatif gelişmelerin arkasından emekli, işyar ve 3600 ek gösterge düzenlemesi ile ücretli kesimleri enflasyona ezdirmeme hesabı icra eden iktidar partisine nazaran, bu adımlar seçmende de olumlu mukabil buldu.

AKP kaynakları, ekonomik sıkıntılar sebebiyle yurttaşların bunaldığını ve bu yüzden iktidara kızgınlık anlatım etse en zor süreçte bile partiden kopmadığını savundu.

Hayat pahalılığı sebebiyle yurttaşın rahatsız bulunduğunu ve tepkisini de gösterdiğini belirten AKP’li bir kaynak, durumu aile içi kavgaya benzeterek “Her evde karı koca arasında geçim sıkıntısı varsa kavga olur. Evet evde bir geçimsizlik, huzursuzluk var, fakat bu boşanacakları anlamına gelmiyor.

Bizim sahada gördüğümüz iç huzursuzluk var, ekonomiden kaynaklı olarak. Küresel kriz kaynaklı bir sıkıntı var. Son 3 aydır niye toparlanma var peki? Çünkü asgari ücret emekli aylıklarında iyileştirme oldu” ifadelerini kullandı.

‘SEÇMEN HERHANGİ BİR PARTİYE GİTMİŞ DEĞİL’

AKP’ye bakılırsa CHP oyları yüzde 23-24 bandında seyrederken, İYİ Parti yüzde 12’nin üstüne hiç çıkmadı.

MHP’nin oyunu yüzde 9-10 bandında, HDP’nin ise 9-11 bandında olduğunu savunan AKP’lilere nazaran parti seçmeni, herhangi bir partiye gitmiş değil.

‘ANKETLER DUYGUSAL, REEL OLAN SANDIK’

Anketlerin yanıltıcı sonuçları olabildiğine dikkat çeken AKP’li bir parti yöneticisine nazaran seçmen kızgınlıkla “oy vermeyeceğim” dese de sandığa gittiğinde sıklıkla tutumunu değiştiriyor:

“Anketlerde sorulan, ‘Oy vermeyeceğim’ ifadesi duygusal bir ifadedir. Ama sandıktaki oy verme davranışı rasyonel. Onun için sandıkla anket içinde rasyonel makas vardır. Adama ‘Bu sorunları kim çözer?’ diye soruyorsun, ‘Erdoğan çözer’ diyor. Aslında seçmen, ‘Şu sorunu çözün, ben de sana rahatça oy vereyim’ diyor.”

“Bizden bir yere oy falan gitmiyor. Pandemi başladığında siyasette bir psikoloji oluştu. Kar-kıyamet olduğunda kimse yerinden kıpırdamaz ya, şu anda da o şekilde bir psikoloji var, hepimiz yerinde duruyor.”

Birgün

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın