AKP’den eşi vefat eden hanımlara mesken desteği- fakat 3 çocuk varsa!: 2022

Merhaba, 

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı çerçevesinde 2 bin 23 adet konut temini sağlayacağız. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile hane başına 300 bin TL yardımcı vereceğiz” dedi. Projeye bakılırsa, eşi hayatını yitirmiş olan ve bildirilen şartları taşıyan hanımlara 300 bin lira mesken desteği verilecek. Destekten 18 yaş altı en az 3 çocuğa sahip olan kadınlar faydalanabilecek. 607 milyon TL bütçeli destekle toplam 2023 konut temin edilecek.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, eşi yaşamını kaybetmiş olan hanımlara yönelik ‘mesken desteği’ uygulamasını hayata geçireceklerini duyurdu. Bakan Yanık, “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı” çerçevesinde 2 bin 23 tane mesken temin edeceklerini ve toplamda 607 milyon TL bütçe ile hane başına 300 bin TL destek verileceğini duyurdu.

Yanık, mesken projesinin kapsamına ilişik açıklamalarda bulunarak, laf konusu destekten eşi vefat etmiş, 18 yaş altı minimum 3 çocuğa sahip olan ve sosyal yardımlardan faydalanan hanımefendilerin yararlanabileceğini bildirdi.

‘KONUTLARIN MÜLKİYETİ SOSYAL YARDIMLAŞMA VE DAYANIŞMA VAKIFLARI’NIN OLACAK’

Yanık, projenin detaylarına ilişik şunları söyledi:

“Eşi vefat etmiş ve toplumsal yardım faydalanıcısı kadınlarımıza yönelik konut projesini hayata geçiriyoruz. Desteğimizi mesken yapımı yada satın alma şeklinde iki farklı yöntemle gerçekleştireceğiz. Konutlar 80 metrekare olacak şekilde inşa edilecek. Konutların satın katılımı durumunda ise bu özelliğe yakın olanlar tercih edilecek. Bakanlık olarak konut başına 300 bin TL yardımcı verirken, gereken kaynak belediyeler ve hayırseverler tarafınca karşılanacak. Konutların mülkiyeti Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın (SYDV) olacak. Hak sahiplerine bedelsiz kullanım hakkı vereceğiz.”

Yanık, mesken projesi için belediyeler ve hayırseverlerle iş donanması çalışmaların sürdüğünü anlatım ederek, “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı çerçevesinde 2 bin 23 adet mesken temini edeceğiz. Toplamda 607 milyon TL bütçemiz ile hane başına 300 bin TL destek vereceğiz. Programın başta Büyükşehir Belediyeleri olmak üzere belediyeler ve hayırseverlerle iş birliği içerisinde hayata geçirilmesine yönelik 78 SYDV’mizi bilgilendirdik. Şu ana kadar Osmaniye, Kahramanmaraş, Samsun ve Bingöl olmak üzere 4 ilde iş donanması protokolü imzalandı. Buna ayrıca projenin hayata geçirilmesi için 67 SYDV’miz ise arsa temini, proje çalışmaları, proje bütçesi için ilave ek kaynak noktasında protokol hazırlıklarına devam ediyor”.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ya da özetlemek gerekirse SYDV, Türkiye’de Valilik ve Kaymakamlıklara bağlı olarak yoksulluk arasında olan kişi ve ailelere toplumsal yardım hizmeti elde eden ve ülke genelinde 1003 Vakıf ile amme hizmeti veren kurumdur.

DESTEKTEN YARARLANMA ŞARTLARI NELER?

Bakanlığın aktardığına nazaran, yapılacak konutlardan faydalanabilmek için aranan şartlar şöyleki:

► Türk vatandaşı olmak,
► 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında faydalanıcı olmak,
► Eşi vefat etmiş, 18 yaş altında en az üç çocuklu hane özelliğine sahip olmak,
► Konutların yapıldığı ilde ikamet etmek,
► Bakanlığın Sosyal Konut Projesi de dâhil barınma yardımı programı içerisinde yürütülen ev imal yardımı kapsamında destek almamış olmak.

Birgün

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın