Aksa Enerji, Gana Sözleşmesini 15 Yıl Uzattı…: 2022

Merhaba, 

Aksa Enerji, Gana Cumhuriyeti ile 15 senelik dolar bazlı elektrik satış sözleşmesi imzaladı. Gana Enerji Santrali’nde çift yakıt teknolojisiyle enerji üretimi meydana getiren Aksa Enerji, imzalanan yeni sözleşmeyle santralde başlattığı doğal gaz dönüşümüne hız verecek.

Aksa Enerji, globalleşme yolculuğunun başladığı ilk ülke olan Gana Cumhuriyeti’nde, ülkenin Elektrik Şirketi ECG (Electricity Company of Ghana) ile Amerika doları bazında 15 sene süreli yeni bir elektrik satış sözleşmesi imzaladı. Şirket, bu sözleşme kapsamında 15 sene boyunca 370 MW kurulu güce sahip Gana Enerji Santrali’nde ürettiği elektriğin satışını ABD doları bazında gerçekleştirecek.

İmzalanan 15 yıllık Amerika doları bazlı sözleşmeyle yakıt dönüşümüne hız vereceğiz

İmzalanan yeni elektrik sözleşmesiyle alakalı konuşan Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, 370 MW kurulu güce haiz Gana Enerji Santrali’nin organik gaz dönüşüm dönemini başlattıklarını ve santralde halihazırda çift yakıt teknolojisinin kullanıldığını belirtti. Yeni satış sözleşmesiyle santraldeki yakıt dönüşümüne hız vereceklerinin altını çizen Kazancı, “İmzaladığımız 15 senelik Amerika doları bazlı sözleşme, santralimizde çift yakıt teknolojisine geçiş sürecinde sergilediğimiz başarının bir meyvesi. Gana Enerji Santralimizde bugüne kadar başarıyla yürüttüğümüz yakıt dönüşüm sürecine tempolu bir halde devam edeceğiz” dedi.

Avrupa’daki enerji projeleri ve farklı coğrafyalardaki yenilenebilir enerji yatırımlarıyla büyüyeceğiz

Aksa Enerji’nin sürdürülebilir yüksek büyüme stratejisi doğrultusunda önemli adımlar attıklarının altını çizen Cemil Kazancı, “Güçlenerek artan büyümemizi enerji ihtiyacının yoğunlaştığı Avrupa pazarında yakından takip ettiğimiz projelerle devam ettireceğiz. Önümüzdeki dönemde üretim portföyümüze hem yurt içi bununla beraber yurt dışındaki yenilenebilir enerjiye yönelik projeleri dahil etmeyi ve global bir enerji şirketi olarak üretim gerçekleştirdiğimiz coğrafyaları genişletmeyi hedefliyoruz” dedi.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın