Ali Bilge: Bu iktidarın devam etmesi demek, 21. Yüz yılın kaybı olur: 2022

Merhaba, 

Ekonomide tüm fiyatlamalar/ davranışlar  otokratın isteğine bakılırsa yapılıyor. Erdoğan faizleri, dövizi  her şeyin fiyatını belirliyor. Seçimlere kadar ayakta kalabilmek akıl dışı her şey  yapılmaya devam ediliyor. Eğer seçimlerden sonra ayakta kalırsa iyi mi bir  yol tutturur ? O’ da ayrı bir konu. Baştan söyleyeyim; mevcut iktidarın devam etmesi demek, 21. Yüz yılın tamamen kaybedilmesi anlama gelir.

20 yıllık AKP döneminde meydana getirilen  seçimlerine baktığımızda 2015’e kadar genel olarak  dövizin  bolca  olduğu   dönemlerde seçimler bulunduğunu tespit ediyoruz. Bu durum azalarak 2018 seçimlerine kadar devam etti. 2018’ten itibaren inişe geçildi.  Türkiye büyük hacimli  dış borçlanmalar yapıyordu.  Borçlanmalar içeride ekonomik aktiviteyi, başta inşaat sektörü olmak üzere artırıyordu. Bu borçlarla seçimler kazanıldı. Acı fakat gerçek Türkiye’de otokrasi borçla kuruldu.

Bugün en kıt olan şey döviz. Ve döviz kıt olunca fiyatı da yükseliyor. Bunu dikkate almayan bir iktidar var. Resmî enflasyon yüzde 80, eksi döviz rezervleri içindesiniz. Kur korumalı mevduat ve swapla  ayakta durmaya çalışıyorsunuz,  normal bir ülkede bu halde seçim kazanılmaz. Sürekli devalüasyonla seçim kazanılmaz. Bir ülkenin döviz rezervleri eksi 52 milyar dolarsa ve her gün bakanınız, cumhurbaşkanınız, “Eş dosttan bize para geliyor. Eş dost bizi destekliyor.” diyorsa, kaynağını bilmediğimiz paralarla durumu sürdürmeye çalışan  bir iktidar var anlama gelir.

Maliye Bakanı Nurettin Nebati dün cinayet sanığı Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile görüştü. Ne görüştü? Para görüştü. “Bize yatırım yapın.” dedi. Tüm odaklanma döviz bulmak üzerine.

Devalüasyon ve enflasyon iktidarının ana politikası oldu. Döviz kurunu, enflasyonu, cari açığı dikkate almayan bir siyaset uygulanıyor. Politika bile denmez buna.

Türkiye’de 10 milyon işi olmayan var. 7 milyon  genç  ilk kere oy verecek. Baskıcı otokratik bir rejim içindeyiz. Özgürlük ve demokrasi  yitik. Yolsuzluk arşı alaya ulaşmış  vaziyette. Sürekli kamusal servetin bireysel varlığa dönüştüğüne tanık oluyoruz.  Ortalık yangın yeri. Böyle bir ortamda, normal şartlarda  sosyal demokrasinin , genel hatlarıyla  sosyal muhalefetin  güçlenmesi icap eder. Güçlenmemesi ancak noksan ve  yanlış politik  yaklaşımlarla,  güçsüz ittifakla olası olur.

10 milyon işi olmayan, 7 milyon ilk defa oy verecek  genç potansiyel olarak toplumsal demokrasinin, solun , genel toplumsal muhalefetin oy alacağı kesimler anlamına gelir. Bu kesimleri  kazanarak    iktidar  olmanız  ve  diyeti demokrasiye döndürmeniz mümkün.  Bir insan  senelerdir işsizse, bu ferdin mevcut   iktidarla problemi var anlama gelir. Yoksullar üzerindeki  AKP illüzyonu  kalkıyor , doğru ve uzun  vadeli  güven  veren bir ittifakla bunu hızlandırmak mümkün.

Türkiye’de yeni  iktidar müthiş bir cürufla yüz yüze kalacak, ilkin enkaz temizleyecek , yeni bir Türkiye inşasıyla uğraşacak, tükenmiş  sosyal devleti yine ayağa kaldırması , yarıdan fazlası kalmamış laikliği  tekrar ayarlaması gerekecek.  Yeni iktidar ilkin  demokratik bir Anayasa yapacak. Anayasa yapmak demek  tüm toplumsal  kontratları yenilemek demek.  Toplumsal sınıflarla, kesimlerle  yeni sözleşmeler yaparak yeni bir devlet yapmak demek. Dikkatinizi çekerim:  tüm bunlar yıpratıcı süreçlerdir.

Tüm  bu tarz şeyleri  yapmak için  sağlam  ve geniş bir ittifak kurmak zorundasınız , tüm memnuniyetsizlerin ittifakını oluşturmak zorundasınız, oluşturamazsanız otokratik iktidarı alt edemezsiniz. Medya, yargı, yasama ve güvenlik bürokrasisinin  iktidarın  kontrolünde olduğu,   kuvvetler birliğinin yaşandığı   bir rejimle arasında olduğumuzu unutmayalım ayrıca  seçim güvenliği olmadığını da asla  unutmayalım..

Demokrasiye geçiş için bütün muhalif ittifaklar ve partiler gözlerindeki kataraktı kaldırmak,  daha yaratıcı çözümler ortaya koymak ve aklını uykuya yatırmamak zorunda.. Ey cümle karşıcılık; 21 . Yüzyılın ilk çeyreğini kaybettik,  tamamını kaybetmeyelim. NOKTA..

 

Bu makale, Açık Radyo’da 26-Eylül -2022 tarihindeki Ali Bilge ile Ekonomi Politik programından derlenmiştir. Ali Bilgenin feysbuk sayfasında yayımlanmıştır.

 

Çetin Ünsalan: Modelden tarih çıktı

 

Akşener’in açıklamalarının şifreleri & Kılıçdaroğlu’nun mesajı yerini buldu fazlaca bozacak! & Güçlenen dolar nereye gider?

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın