Altılı Masa’da mühim gelişme:  Seçim beyannamesi Kasım nihayetinde açıklanacak: 2022

Merhaba, 

Merkez muhalefeti temsil eden altı partinin oluşturduğu Altılı Masa, yalnız taraftar basın değil, muhaliflerden de fazlaca şiddetli tenkit yağmuru altında. Ortak cumhurbaşkanı adayında karar kılınamaması, ekonomik vaatlerin yerini kısr çekişmelerin alması, ve devamlı Altılı Masa’nın dağılacağı duyumları seçmen nezdinde moralsizlik yaratıyor. Yaz ayları ve Eylül-Ekim döneminde Erdoğan ve Cumhur İttifak’nın anketlerde irtifa kazanması da, muhalif basında 2023 seçimlerinin de kaybedileceği kaygısını uyandırdı.

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, eleştirilerin bir kısmını bertaraf edebilecek bir gelişmeyi haber verdi:  Dış politikadan ulusal güvenliğe kadar her alanı kapsayan bir seçim bildirgesi hazırlandıyor ve Kasım ayı sonucunda açıklanacak.

ORC’in Kasım ayı anketinde de Cumhur İttifakı’nın %36,9 oyuna karşın, Millet İttifakı (ancak CHP-IYIP) %41,6 oyla açık farkla önde.

 

İYİ Parti Kalkınma Politikaları Başkanı Ümit Özlale, KRT’de yayınlanan Haftanın Panoraması programında gündeme ait mevzuları değerlendirdi.

 

Özlale’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyleki;

“Altılı Masa’da genel başkanlar bir ortak emek verme grubu oluşturulmasına karar vermişti. Dış politikadan yargıya, ekonomiden ulusal güvenliğe kadar aklınıza gelebilecek her alanda altı partinin üzerinde anlaştığı bir seçim beyannamesi oluşturuluyor. O toplantının üçüncüsünü gerçekleştirdik. İYİ Parti’yi ben temsil ediyorum, fazlaca değerli dostlarım var, biz fazlaca uyumlu bir seçim beyannamesini hazırlıyoruz. Kasım ayının sonuna kadar yetiştireceğiz.

 

‘Beyanname Türkiye’nin ufkunu açacak’

Hep bizden bekleniyordu ya, “sizin çözüm önerileriniz nelerdir”, “iyi de bir hükümet programınız var mı?” diye… İşte Kasım ayının nihayetinde bizler önümüzdeki yüzyılda Türkiye’nin ufkunu açacak bir seçim beyannamesini bir hükümet programını kamuoyuyla paylaşacağız. Bizi izleyenler müsterih olunuz, iyimser kalınız, çok güzel bir hükümet programıyla karşınıza çok yakın bir zamanda çıkacağız. Örneğin mevcudiyet fonunu kaldıracağız, enflasyonla mücadele programı uygulayacağız.

Bugün Erdoğan olmasın başka biri olsun, dünyanın en kabiliyetsiz, en yetenekli en toplumu kapsayıcı lideri bile olsa bu yönetim sistemi içinde oldukça kısa bir süre arasında tüm melekelerini kaybeder. O yüzden bizim burada ilk tartışmamız gereken şey bu yönetim sistemini terk edip, Türkiye’ye yakışan parlamenter sisteme iyi mi geçeceğimiz.

 

‘Partiler arasında görüş ayrılığı yok’

Aday mevzusu önemli fakat adaydan oldukca daha mühim olan parlamenter sisteme geçiş sürecinde 6 partinin hazırlayacağı yol haritası. Bu mevzuda oldukça önemli bir tempo var, partiler arasında görüş ayrılığı yok. Vatandaşlarımız iyimser olsunlar, bu ceberut yönetim anlayışının bitmesine 7-8 ay kaldı.”  (KAYNAK: ANKA)

 

ORC ARAŞTIRMA twitter hesabından Pazar günü şu paylaşım yapıldı:

 

“BU PAZAR GENEL SEÇİM OLSA”  KASIM 2022

  • AK PARTİ %30,4
  • CHP %24,0
  • İYİ PARTİ %17,6
  • HDP %7,2
  • MHP %6,5
  • GP %2,6
  • DEVA %2,5
  • TDP %2,1
  • BTP %1,9

 

Cumhur İttifakı %36,9

Millet İttifakı %41,6

 

Araştırma 01 – 04 Kasım tarihlerinde, 41 ilde 3420 şahıs ile yüzyüze yapılmıştır.

 

Bıçak sırtında gidiyoruz! Ocak-Şubat’ta yaptırım riski & Kur şoku her şeyi bitirir yıllık değişiminde rekor: “2. Dünya Savaşı’ndan beri bu kadar hızlı artmamıştı!”

 

Yöneylem Araştırma: Erdoğan 3 aday karşısında da kaybediyor

 

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın