Amerika, AB’nin İran Nükleer Anlaşması’nı tekrar canlandırma planına cevap gönderdi: Anlaşma daha yakın: 2022

Merhaba, 

ABD, Avrupa Birliği’nin, alakalı ekonomik yaptırımların kaldırılması karşılığında İran’ın nükleer programını sınırlayan çokuluslu anlaşmayı tekrar reanimasyon yönündeki son önerisine yanıtını gönderdi. Bir anlaşma olabileceği yönünde beklentiler arttı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, Çarşamba günü gazetecilere yapmış olduğu açıklamada, “Bildiğiniz gibi, İran’ın AB’nin AB vesilesiyle önerilmiş olduğu nihai metin hakkında yorumlarını aldık” dedi. “Bu yorumlarla alakalı incelememiz şimdi sonuçlandı. Bugün AB’ye cevap verdik” dedi.

Price, Amerika’nin tepkisinin ayrıntılarını açıklamadı, ancak ilan, üst seviye bir Avrupa Birliği yetkilisinin İran’ın bloğun son önerisine “makul yanıtı” olarak adlandırmasının ardından gelişmeye işaret ediyor.

Başkan Joe Biden’ın Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, gazetecilere verdiği demeçte, “Başkan, İran’ın nükleer tabanca kapasitesine ulaşmasını önlemek için burada diplomatik bir netice elde etmeye kararlı” dedi. “Bu yüzden bunu ciddiye alıyoruz” dedi.

Kirby, “Şu anda birkaç hafta öncesine gore anlaşmaya daha yakınız zira İran bazı tavizler verme kararı aldı, bu nedenle bu ileriye doğru atılmış olumlu bir adım. Ama çok hızlı bir biçimde ekleyeceğim ve bunu çok uzun vakit ilkin söylemedik: Farklar devam ediyor. Henüz orada değiliz.”

İran’ın tavizleri içinde, İslam Devrim Muhafızları Ordusu’nun ABD’de terörist tanımının iptal edilmesi talebini geri çekmek de vardı.

Bir AB yetkilisi, bloğun Amerika’nin cevabını aldığını ve İranlı yetkililere ilettiğini doğruladı. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nasır Kanaani, İslam Cumhuriyeti’nin, ABD’nin son pozisyonuna ilişik “ayrıntılı bir değerlendirmeyi” tamamladıktan sonrasında Washington’un yanıtı hakkındaki yorum yapacağını söylemiş oldu.

Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın