Amerika konut satışları altı aydır düşüşte: 2022

Merhaba, 

ABD’de yeni konutların satışları temmuz ayında bu yıl altıncı kez geriledi ve 2016’nın başından bu yana en yavaş hıza indi. Konut piyasasında yüksek borçlanma maliyetleri ve talepteki geri çekilme sebebiyle deforme izleniyor.

Hükümet verileri yeni konut alımlarının Haziran ayında revize edilmiş 585.000’den senelik bazda %12,6 azalarak 511.000’e düştüğünü gösterdi. Bloomberg’in ekonomistlerle yaptığı bir anketteki medyan tahmin, 575.000 idi.

Temmuz ayındaki satış düşüşü, konut piyasasının yüksek fiyatların ve artan borçlanma maliyetlerinin ağırlığı altında iyi mi çöktüğünün en son örneği. İnşaatlar yavaşladı, ev satın alma uygulamaları düşüyor ve artan sayıda alıcı anlaşmalardan uzaklaşıyor.

Stok, talepteki düşüşün ortasında artıyor ve bu da gelecek aylarda mesken tutarları üstünde aşağı yönlü baskı oluşturacak. Ay sonunda satılık 464.000 yeni ev vardı, bu sayı 2008’den bu yana en yüksek seviyede. Ancak, bunların %90’ı ya hala yapım aşamasındaydı veya henüz başlamadı.

Geçen hafta açıklanan veriler, mesken başlangıçlarının temmuz ayında 2021’in başından bu yana en yavaş hıza düştüğünü ve piyasanın çoğunu oluşturan mevcut konut satışlarının iki yıldan fazla bir süredir en düşük seviyeye gerilediğini gösterdi.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın