Amerika: Rusya, Ukrayna’nın birtakım topraklarını ‘Kırım kanalıyla’ ilhaka hazırlanıyor: 2022

Merhaba, 

ABD, Rusya’nın 2014’te Kırım’da uyguladığı yöntemlerle, Ukrayna’nın bazı topraklarını ilhak etmeyi planladığını iddia etti.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın ilhak için zemin oluşturmaya başladığını öne sürdü.

İddiasını ABD istihbaratına dayandıran Kirby, Eylül ayında Ukrayna’da Rusya’nın işgal ettiği bölgelerde, Rusya’ya katılma konusunda “sahte” bir referandum yapılabileceğini söylemiş oldu.

Kirby, “Amerikan halkına açıkça söylemek istiyoruz. Kimseyi kandırdıklarını sanmasınlar. Rusya lideri Vladimir Putin 2014’teki senaryoyu tekrar yürürlüğe koymaya hazırlanıyor” diye konuştu.

Rusya’yı Ukrayna’da işgal ettiği toprakların yönetimine hukuksuz yollarla Rus yanlısı kişileri getirmekle suçlayan Kirby, bu kişilerin Rusya’nın ilhakına zemin hazırlayacak referandumun hazırlığını yapmakla görevlendirildiklerini öne sürdü.

Kirby, referandum sonuçlarının bağımsız Ukrayna topraklarının Rusya’ya katılması için gerekçe olarak kullanılacağını savundu.

Rusya, Kırım’ı 8 sene önce düzenlenen referandumun peşinden ilhak etmişti.

Rusya, halihazırda işgal altında tuttuğu Ukrayna topraklarında kendi belirlediği yöresel ve yerel yöneticileri atamış durumda.

Kırım’da 2014’te düzenlenen ve uluslararası camia tarafınca tanınmayan referandumda halk Rusya’ya katılım yönünde oy kullanmış, arkasından Rusya Kırım’ı ilhak etmişti.

Ukrayna’nın işgal altındaki bölgelerinde düzenlenecek bir referandumun da büyük olasılıkla benzeri bir netice gerektireceği tahmin ediliyor.

Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü John Kirby, Rusya’nın planlarını deşifre ettiğini, böylece “dünyanın kalkışılacak bir ilhak girişiminin önceden planlandığını, yasa dışı ve gayrimeşru olduğunu göreceğini” söyledi.

Rusya’nın işgal etmeyi düşündüğü bölgelerin Donetsk, Luhansk, Kherson ve Zaporizhzhia’yı da kapsadığını belirten Kirby, Amerika ve müttefiklerinin böylesi bir durumda tepkilerini hızla gösterecekleri lafı verdi.

BBCTürkçe

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın