Amerika TÜFE enflasyonu beklenenden düşük, piyasalarda tebrik var: 2022

Merhaba, 

Piyasaların merakla beklediği Amerika temmuz TÜFE enflasyon rakamları belirtildi.

ABD’de enflasyon temmuz ayında %8,5 ile beklenen %8,7’nin altında geldi. Hazirandaki %9,1’e göreyse gerilemesi moral verici oldu.

Daha değişken besin ve enerji bileşenlerini ortadan kaldıran çekirdek TÜFE, Haziran ayına göre %0,3 ve bir sene öncesine göre %5,9 arttı. Çekirdek enflasyonda beklenti hazirandaki %5,9 seviyesinden %6,1’e çıkmasıydı.

Hazine getirileri eğri süresince düşerken, S&P 500 vadeli işlemleri hasılatlarını genişletti ve dolar düştü. Yatırımcılar, ABD merkez bankasının gelecek ay ürem oranlarını 75 baz puan artırma ihtimalini düşürdü.

Ons altın 1805 doları aştı, borsa günün yeni en yüksek seviyelerinde rekorla muamele görüyor, euro ve sterlinde kıymet artışı %1’in üstünde.

10 senelik Amerikan tahvil faizi 10 baz puan, 2 yıllık tahvil faizi 22 baz puan geriledi.

Benzin fiyatlarındaki düşüş Amerikalılar için iyi bir haber olsa da, yaşam maliyetleri hala acı verici derecede yüksek, bu da birçok kişiyi kredi kartlarına yüklenmeye ve tasarruflarını azaltmaya zorluyor. Geçen haftaki verilerin hala kuvvetli işgücü talebi ve daha sıkı ücret artışı göstermesinin ardından, enflasyondaki daha fazla yavaşlama, Fed’in faiz artırımlarını uzatma konusundaki aciliyetinin bir kısmını ortadan kaldırabilir.

Benzin tutarları bir ay önceki %11,2’lik artışın arkasından Temmuz ayında %7,7 düştü. Elektrik tutarları Haziran ayına nazaran %3,6 düşerek Mayıs 2009’dan bu yana en yüksek hızda geriledi.

Bununla beraber, besin tutarları enflasyonu bir yıl öncesine nazaran %10,9 artarak 1979’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Enflasyon yavaşlasa da, Fed yetkilileri, bilhassa çekirdek göstergede fiyatların soğuduğuna dair aylarca kanıt görmek istediklerini söylediler. 20-21 Eylül’deki bir sonraki politika toplantılarından önce başka bir aylık TÜFE ve iş tutanağı bilgileri açıklanmış olacak.

Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın