Amerika yetkili Başsavcısı, “Halkbank yargılanabilir” dedi: 2022

Merhaba, 

ABD’de görülen Halkbank davasında Başsavcı Elizabeth Prelogar, Halkbank’ın itirazına karşı mahkemeye dilekçe sundu. Başsavcı Prelogar, Halkbank’ın iddia ettiğinin aksine, çoğunluk hissesi Türkiye Cumhuriyeti’ne ait bankanın yargılanabileceğini belirtti.

Sözcü’den Fırat Fıstık’ın haberine göre, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, Halkbank’ın 13 Mayıs’ta verdiği itiraz dilekçesine karşı temyiz dilekçesini mahkemeye sundu. Başsavcı Elizabeth Prelogar, dilekçesinde itirazın reddedilmesi icap ettiğini, temyiz kabulü açısından yabancı bir müessese olmasının ehil olmadığını dile getirdi. Yabancı devlete ilişik bir kuruluşun da mahkeme tarafından yargılanabileceğinin altı çizildi.

Halkbank itirazında hisselerinin büyük bir kısmının Türkiye Cumhuriyeti’ne ait olduğunu bu sebeple Amerika’de yargılanamayacağını korumak için çaba sarfediyor. Yargılamanın internasyonal hukuk ve Amerika yasalarına aykırılık teşkil etmiş olduğu iddia ediliyor.

MAHKEME GÜNDEME ALINIP ALINMAYACAĞINA KARAR VERECEK

Amerika Anayasa Mahkemesi, daha ilkin New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’na itiraz dilekçesini sunması için 16 Haziran tarihine kadar vakit tanımış ancak bu zaman 18 Temmuz’a uzatılmıştı.

Başsavcı Elizabeth Prelogar, itiraz dilekçesini mahkemeye verdi. Anayasa Mahkemesi savcılığın itiraz dilekçesini inceledikten sonrasında karar verecek. Eğer mahkeme, Başsavcı Prelogar’ın itirazını haklı bulursa Halkbank’ın talebi gerçekleşmeyecek ve dava kalmış olduğu yerden devam edecek. Eğer mahkeme Halkbank’ın itirazını haklı görürse dava yüksek mahkemede, esastan görüşülerek karara bağlanacak.

İzgazete

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın