Amerika’de uzun vadeli enflasyon beklentileri düşmeye devam ediyor: 2022

Merhaba, 

ABD’nin uzun vadeli enflasyon beklentileri Eylül ayında da gevşemeye devam etti ve artan ekonomik belirsizliğe karşın tüketici duyarlılığının bir önceki aya gore hafifçe yükselmesine destek oldu.

Michigan Üniversitesi’nden Eylül ayında yapılan son okumaya gore, tüketiciler fiyatların önümüzdeki beş ila 10 sene içinde senelik %2,7 oranında artmasını bekliyor ve bu da Nisan 2021’den bu yana en düşük ölçüde. Ayın ilk baskısı %2,8 idi.

Cuma günkü veriler, iştirakçilerin maliyetlerin gelecek yıl boyunca% 4,7 arttığını, ayın başından biraz arttığını, ancak tekrar de bir senenin en düşük seviyesine yakın olduğunu gösterdi.

Bununla birlikte, yakın vadeli fiyat beklentileri üzerindeki belirsizlik, enerji fiyatlarının düştüğü sadece besin fiyatlarının arttığı göz önüne alındığında, kırk yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Anketin direktörü Joanne Hsu yapmış olduğu açıklamada, “Enflasyon beklentilerinin önümüzdeki aylarda nispeten istikrarsız kalması muhtemel, zira bu belirsizliğin enflasyon üstünde geçindiren küresel baskılar karşısında azalması beklenmiyor” dedi.

Üniversitenin itimat endeksi Ağustos ayındaki 58,2’den 58,6’ya yükseldi.

Bloomberg

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın