Amerika’de yavaşlama somutlaşıyor: 2022

Merhaba, 

ABD’de Tüketici Güveni Şubat 2021’den bu yana en düşük seviyeye gerileyerek temmuzda 95,7 olarak belirtildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi endeksin 97 olmasıydı.Daha önce 98,7 olarak açıklanan Haziran ayına ilişkin endeks 98,4 seviyesine revize edildi.Veriler artan enflasyonun tüketici itimatı üzerinde baskı yarattığını gösteriyor.  ABD’de TÜFE enflasyonu haziranda %9,1 ile 1981 yılının sonundan beri görülen en yüksek düzen olarak kayda geçmişti.

ABD’de yeni konut satışları da artan fiyatlar sebebiyle son iki yılın altına indi. Konut fiyatlarındaki artışa ipotek kredisi faizi artışı da eklenince konut piyasasında kilo verme hızlanmakta.

ABD’de yeni mesken satışları Mayıs’ta %8,1 düşüşle 590 bine geriledi ve beklenen 655 binin oldukca altında kaldı. Önceki ayın verisi de aşağı yönde revize edildi.

S&P CoreLogic Chase-Shiller ulusal konut fiyat endeksi yıllık %19,7 arttı. Nisan ayında artış %20,6 seviyesindeydi.S&P Dow Jones Indices Yöneticisi Craig Lazzara fiyat artışlarının devasa yükseklikte seviyelerden hafifçe düştüğünü belirterek “Fed’in faiz artışları nedeniyle konut finansmanı daha pahalı hale geldi. Daha zorlu makroekonomik koşullar mucizevi fiyat artışlarını oldukça uzun vakit desteklemeyebilir.” dedi.

Bloomberg

 

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın