ANALİZ:  BİST100’de 2.480’in üzerinde kalındıkça bilanço döneminin etkisi ile yukarı trend devam eder: 2022

Merhaba, 

BİST100 endeksinde 2.480’in üstünde kalındıkça bilanço sürecinin etkisi ile yukarı yönlü trendin devam edeceğini düşünüyoruz. Orta vadede ise risksiz getirilerin enflasyon karşısında kifayetsiz kalması ve yerli yatırımcı ilgisinin artması ile alternatif getiri arayışının olması sebepleriyle Borsa’ya olan ilginin artmasını beklemekteyiz.

Yurt dışında resesyon endişeleri kalmaya devam etse de 24 Şubat’takine benzer hareketler yani yurt dışından pozitif yönde ayrışabilecek Borsa İstanbul görebiliriz. Eylül – Ekim aylarında turizm gelirinin azalması ve dış borç geri ödemeleri sebepli artabilecek risklere mukabil Ağustos ayının sakin geçmesini ve yukarıda da belirttiğimiz şeklinde finansalların etkisi ile pozitif yönde trende geçmesini bekliyoruz.

 

Enflasyon etkisi ile birlikte ikinci çeyrek finansallarının kuvvetli gelmesini beklemekteyiz

Bu çeyreğin ana temalarından bir öteki de enflasyonla birlikte kur olacak. Emtia ve kur yükselişleri ile beraber ihracatçı ve/yada satışları dövize endeksli, kur kaynaklı maliyet yükselişlerini satışlarına yansıtabilen ve aleni pozisyon sebebiyle kur farkı gideri yazmayacak, az borçlu şirketlerin ön plana çıkmasını beklemekteyiz. Daha önceki bültenlerimizde altını çizdiğimiz bu yatırım teması, makroekonomik koşulların değişmediği yılın ikinci çeyreğinde de geçerliliğini koruyor.

 

Bankacılık sektörü karlarında geçen senenin son çeyreğinden itibaren görülmeye süregelen iyileşmenin bu senenin son çeyreğinde de devam etmesini bekliyoruz

Bu senenin üçünü çeyreğinde de devam etmesi beklenen ve bir yıllık döneme yayılan bu iyileşmenin başlıca nedeni TCMB’nin 2021 Eylül ayında başladığı faiz indirimleri sayesinde enflasyonun oldukca altında seyretmeye devam eden mevduat ve Merkez Bankası fonlanma oranları. Hızla yükselen enflasyon ve yüksek nominal oranlarda büyüyen kredilerde (çeyreklik %14) yavaşlama hedefleri çerçevesinde kredi faizlerinde görülen yükseliş trendi kredi-mevduat arasındaki ürem makasının artmasına yol açarak banka sektörü karlılıklarına katkı sağlamaya devam ediyor. Bunun yanı sıra bankaların bono portföylerinde ağırlıklı olarak bulunan TÜFE endeksli kağıtların enflasyona paralel artan getirileri de karlılık artışına katkıda bulunacak.

Karlılığın bir öteki mühim belirleyicisi olan mukabil giderlerinde 2Ç kur artışına paralel sınırlı bir artış görülecek olsa da, özellikle hususi bankalarda hedging tedbirleri yardımıyla bu tesir net kar seviyesinde etkisiz olacak. Enflasyonun negatif tesiri ise etkinlik giderlerinde %100’e yakın artışlar olarak görülecek sadece hızlı kredi büyümesi ve yüksek seyreden ekonomik aktiviteye paralel olarak yıllık ortalama aynı oranlarda artan komisyon gelirleri sayesinde bu tesir kısmen dengelenecek.

 

Sonuç olarak, yüksek kredi büyümesi ve ortalama 150bps Net Faiz Marjı iyileşmesi yardımıyla özel bankaların çeyreklik net kar rakamlarının yaklaşık %50 özsermaye karlılığına muadil gelen, geçen çeyreğe gore yaklaşık %40 artışla, 11 milyar TL civarında açıklanmasını bekliyoruz.

 

Bankacılık sektörü güçlü açıklanan 1Ç sonuçlarının ondan sonra azalan global risk iştahı, yüksek makro riskler ve regülasyon değişiklikleri (ticari kredilerde engellemeler, DTH’lar üstünden ödenecek komisyon, 900+ CDS) gibi sebepler yüzünden satış baskısı altında kaldı. Bankacılık endeksi bu sene içinde gördüğü zirvenin %6 arkasında ve sektör çarpanları çok düşük seviyelerde kalmaya devam ediyor. Buradan hareketle, 2Ç sonuçlarının açıklanacağı gelecek haftalarda, BDDK tarafınca gelecek ticari kredi erişimi gibi konularda getirilebilecek esneklikler ve global piyasalarda satış baskısının azalması ile birlikte sektör hisselerinde kısa vadeli bir yukarı düzeltme yaşanabileceğini düşünüyoruz. Değerleme çarpanlarına baktığımızda öne çıkan bankalar ISCTR, YKBNK ve VAKBN.

Güçlü beklediğimiz sektörler ise gıda perakende, enerji, havacılık, bankacılık, petrokimya

Petrol yanındaki yükselişe karşın Havacılık sektörü tarafında THYAO ve TAVHL’den güçlü finansallar beklemekteyiz. 2020 yılındaki coronavirüs pandemisi ile birlikte zor bir dönemden geçen havacılık sektörü, aşılanmaların hızlanması, normalleşme adımları ve ülkeler arası uçuş engellemelerinin kalkmasıyla eski günlerine yaklaştı. Yolcu trafik sayılarının 2019 yılına yaklaşması (Son ay dış hatlar 2019’u geçti) ve turizm sezonunun etkileri havacılık sektörünü destekleyecek. THYAO’nun pandemi döneminde ön plana çıkardığı kargoculuk faaliyetleri karlılığı mühim derecede etkileyecektir. PGSUS özelinde ise artan yolcu trafiğine rağmen euro/dolar paritesinin geri çekilmesi firması olumsuz etkiliyor.

Enflasyondaki yukarı yönlü seyrin etkisi ve hanehalkı tasarrufların azalması ile beraber indirim marketlerine olan ilgi arttı. Enflasyonun ciroları yukarı taşıyacak olmasıyla gıda perakende şirketleri birinci çeyrek finansallarındaki sene sonu tahminlerini de yukarı yönlü revize etti. Enflasyon kaynaklı fiyat artışlarının tesiri ile BIMAS ve BIZIM’i fiyat artışlarına ayrıca maliyet yönetiminin doğru yönetilmesi ile CCOLA’yı ön plana çıkarıyoruz.

Demir-çelik hisselerinde son günlerde fiyatlamalar geri çekilse de hala ortalamaların üstünde seyrediyor. Artan üretim maliyetlerinin operasyonel karlılığı etkilememesi, yukarı yönlü kur tesirleri EREGL ve KRDMD’yi ön plana çıkarıyor. Düşen çelik ve hurda tutarları ve senenin geri kalanı için yapılacak sözleşmelerde demir çelik paylarında üçüncü çeyrekteki baskı ihtimalini artıyor olsa da ikinci çeyrekte de iyi bir bilanço periyodu geçmesini bekliyoruz.

Resesyon beklentilerinin büyük ölçüde fiyatlandığını düşünerek ileriye dönük projeksiyonlarını şirketlerin göz önüne aldığımızda EREGL ve KRDMD’deki AL tavsiyemizi koruyoruz.

Rusya-Ukrayna krizinin enerji fiyatları üstündeki tesiri devam ediyor. Kur tarafı da yukarı yönlü seyir sürerken doğal gaz çevrim santralleri piyasa takas fiyatlarını da yükseltmeye devam etti. İlk çeyreğe gore %36 artan PTF tutarları sonrası 2022 kömür maliyetlerini hedge eden avantajlı konuma geldi. Bu bilanço dönemine PTF fiyatlarının yükselmesinin yansımasını bekliyoruz. Özbekistan’daki 740 MW’lık yatırımını etken hale getiren AKSEN’in Kazakistan’da 240 MW’lık ihaleyi almasının peşinden yurtdışındaki yüksek FAVÖK marjlı yatırımları devam ediyor. Yurt dışından kur garanti getirili enerji santralleri katkısı ile AKSEN’den kuvvetli finansal bekliyoruz.

PTF fiyat artışından GWIND’in de yüksek FAVÖK marjı ve iyileşen operasyonel karlılığının etkisiyle net karını destekleyici finansal açıklamasını bekliyoruz.

Artan maliyetlere mukabil ürün fiyatlarındaki artış, TL’nin kıymet kaybının olumlu katkısı ve Amerika’deki faaliyetlerin etkisi SISE’de güçlü finansal beklentimizin önemli sebepleri.

Rusya-Ukrayna gerginliğine bağlı olarak artan petrol fiyatlamaları, ürün marjlarında yüksek karlılığa sebebiyet verecektir. Orta distilat talebinin öncülüğünde TUPRS’tan güçlü faaliyet karlılığı ve son yılların öne çıkan finansallarını açıklamasını bekliyoruz.

Bu bilanço döneminde zayıf gelmesini beklediğimiz sektörler telekomünikasyon ve sigortacılık olacak. Tarife düzeltmeleri enflasyon peşinde kalırken, personel giderleri, yatırım masrafları ve yüksek borçluluğa bağlı kur farkı gideri gibi faktörler nedeniyle TCELL ve TTKOM’un karlılığının geçen yıla gore baskı altında kalmasını bekliyoruz. Sigortacılıkta ise prim üretiminde güçlü seyir korunabilecek olmasına rağmen, enflasyon artışı nedeniyle hasar giderlerinde daha yüksek bir artış etkinlik karlılığını baskılıyor. Diğer yandan asgari ücrete gelen ara zamla beraber bilançoda ayrılan karşılık dolayısıyla da AKGRT’den sıska finansallar beklemekteyiz. Hammadde fiyatlarındaki artışların etkisinin ARCLK’in karlılığına baskı yapmasını bekliyoruz. Ancak FAVÖK ve net kar marjı daralmalarına karşılık satışlardaki büyümenin beklenenden yüksek oranlarda açıklanmasının arkasından ARCLK senelik ciro ve FAVÖK rakamları ile alakalı bütçe paylaşımlarında nominal olarak yukarı yönlü revizyona gidebilir. Hisse geri alım planının devreye girmesi ile beraber bu yukarı yönlü revizyon hissede müspet görüşümüz devam ediyor.

 

 

Kaynak:  Info Yatırım Araştırma Raporu

 

İris Cibre: Burası Borsa…

 

Ziraat Yatırım’dan 2. Çeyrek Kar Tahminleri

 

 

Erol Taşdelen: Vatandaş enflasyonda ezilirken, bankalar karlılığı beşe katladı

 

 

 

 

 

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın