ANALİZ: Tüketici kredileri yüzde 74 arttı, vatandaşın kredi kartı borcu 323 milyar TL’ye ulaştı: 2022

Merhaba, 

Karşılaştırma sitesi encazip.Com’un yapmış olduğu araştırmaya göre, Türkiye’deki toplam kredi kütlesi, geçen yılın aynı dönemine bakılırsa TL bazında yüzde 59’sevinç artışla 6,65 trilyon TL seviyesine gelirken en çok artışın yüzde 76 ile gereksinim kredilerinde yaşandığı görüldü. Geçen yılın eylül ayında toplam 181,6 milyar TL olan dolaşımdaki kredi kartı borcu ise bu sene yüzde 60’lık artışla 323 milyar TL’ye ulaştı.

Karşılaştırma sitesi encazip.Com, Türkiye’de hemen derhal her gün gündemin baş mevzuları içinde yer alan ürem ve krediler ile alakalı aktüel verileri araştırdı. encazip.Com’un yaptığı analize göre içinde bulunduğumuz eylül ayında Türkiye’deki toplam kredi kütlesi geçen yılın aynı dönemine nazaran TL bazında yüzde yüzde 59’luk artışla 6,65 trilyon TL seviyesine gelirken en çok artışın yüzde 76’lık artışla 563 milyar TL seviyesine gelen bireysel gereksinim kredilerinde yaşandığı görüldü. Toplam kullanılan kredilerin yüzde 20’sini 1,27 trilyon TL ile tüketici kredileri ile kredi kartları oluştururken tüketici kredilerinin yüzde 44’ünü ihtiyaç kredileri, yüzde 28’ini mesken kredileri ve yüzde 2’tepsi taşıt kredileri oluşturdu. Geçtiğimiz senenin aynı dönemine nazaran TL bazında tüketici kredilerinde yüzde 71’lik bir artış yaşanırken dolar bazında ise yüzde 58’lik bir düşüş oldu.

Kredi kartı borçlarındaki artış dikkat çekiyor

Tüketici kredileri ile ilgili bir öteki önemli ve dikkat çeken veri ise kredi kartı borçlarında oldu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde toplam 174 milyar TL olan dolaşımdaki kredi kartı borcu, arasında bulunduğumuz eylül ayında yüzde 56’lık bir artışla 323 milyar TL’ye ulaştı. Toplam kredi kartı borçlarının yüzde 44’ünü taksitli kredi kartı borçları, yüzde 56’sını ise taksitsiz kredi kartı borçları oluşturdu.

Merkez faizi düşürdü fakat tüketici kredi faizleri arttı

Gündemdeki sıcaklığını devamlı olarak korumuş olan bir diğer konu ise kredi faizleri. Geçtiğimiz senenin ağustos ayında Merkez Bankası politika faizi yüzde 19 düzeyindeydi, bu ay ise son faiz indirimiyle beraber Merkez Bankası politika faizi yüzde 13’e düşürüldü. Ancak piyasadaki ticari ve bireysel kredi faiz oranlarında Merkez Bankası kararları ile ters orantılı bir seyir gözlemlendi. Geçtiğimiz senenin ağustos sonu verilerine gore ticari kredi ürem oranları yüzde 20, bireysel kredi ürem oranları ise yüzde 18 ile 20 arasında seyrederken 2022 yılının ağustos ayında ticari kredi faizleri yaklaşık yüzde 35-40, bireysel kredi faizleri ise ortalama yüzde 26-28 seviyelerine terfi etti. Merkez Bankasının 15 Ağustos’ta aldığı 100 puanlık siyaset faiz indiriminin ise hemen hemen piyasa ürem oranlarına herhangi bir etkisi olmadığı görüldü. Encazip.Com’un aracı kurumlar ve bankalardan almış olduğu bilgilerle derlediği verilere göre bankalara ve kredi türüne göre eylül ayı için ürem oranları aşağıdaki şeklinde oldu:

20.000 TL İhtiyaç Kredisi İçin Eylül 2022 Faiz Oranları

200.000 TL Konut Kredisi İçin Eylül 2022 Faiz Oranları

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın