Anketlerin anketi: İki ittifak birbirine yakın, HDP belirleyici: 2022

Merhaba, 

Türkiye’nin Raporu geçen ay gösterilen anketlerin ortalamasını kamuoyuyla paylaştı. Buna nazaran Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı’nın oy oranları birbirine oldukca yakın. HDP ise barajı zorlanmadan aşıyor.

Türkiye’nin Raporu, anket şirketlerinin Eylül ayında kamuoyu ile paylaştıkları anket sonuçlarından yola çıkarak kararsızlar dağıtıldıktan sonrasında ittifaklara nazaran ittifakların aylık averajı​nı hesapladı.

Aksoy, Optimar, Metropol, Area, Yöneylem ve ORC araştırma şirketlerinin geçtiğimiz ay açıkladığı anketlerin averajına gore, Millet İttifakı’nın yükselişi, Cumhur İttifakı’nın da düşüşü devam ediyor.
Türkiye’nin raporuna nazaran AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı’nın oy oranı yüzde 39,2 olarak hesaplandı.
Eylül ayında piyasaya sürülen anketlerin çoğunda CHP, İYİ Parti, Demokrat Partisi, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Deva Partisi’nin oluşturduğu Millet İttifakı oyunu artırmış görünüyor.
Türkiye’nin Raporu’na nazaran, Eylül ayında yayınlanan anket sonuçlarının averajına bakılırsa Millet İttifakı’nın oy payı ise yüzde 41,5.
Türkiye’nin Raporu, HDP’nin yaklaşık sonuçlardan elde etmiş olduğu verilere nazaran HDP’nin oy oranını yüzde 10,3 olarak hesapladı.
Kararsızlar ve diğer partilerin oy oranı yüzde 9′de olarak ölçüldü.
Duvar

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın