Artıbir anketi: Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a 5 puan ayrım atıyor: 2022

Merhaba, 

Artıbir’in son anketinde AKP ile CHP arasındaki fark ortalama 2 puan çıktı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu, Recep Tayyip Erdoğan’ın 5 puan önünde.

Artıbir Araştırma’nın 26 ilde CATI ( telefonla anket ) metodu ile yaptığı anketin neticeleri açıklandı. Araştırma 10-18 Ekim tarihlerinde yapıldı. Örneklemi 1500 olan araştırmada cinsiyet dağılımının eşit olduğu açıklandı. Anketteki sorular ve sonuçlar şu şekilde:

tablo1-001.jpeg

En yüksek cevap yüzde 21,6 ile TSK için verilirken, yüzde 36 oranında ‘Hiçbiri’ denmesi dikkat çekti.

tablo2.jpeg

Ekonomik durumu kötüye gidenler ile aynı kalanların toplamı yüzde yüzde 88’i buldu.

tablo3.jpeg

Enflasyonun azalacağına inananların payı yüzde 15.8’de kaldı.

tablo4.jpeg

“Size göre Türkiye’nin ekonomik sorunları kısa zamanda çözülür mü?” sorusu, yüzde 76,2 “Hayır, çözülemez” yanıtıyla karamsarlığı ortaya koydu.

7.jpg

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Helalleşme’ politikasına “Olumlu” ve “Çok olumlu” diyenlerin oranı yüzde 40,6’yı buldu. “Olumsuz” ve “Çok olumsuz” toplamı ise yüzde 27,3.

8.jpg

“Kemal Kılıçdaroğlu’nun başörtüsünün yasal garanti dibine katılımı teklifi ile ilgili görüşlerinizi aşağıdaki ifadelerden hangisi en iyi anlatım eder?” sorusunda “Olumlu ve “Çok müspet” toplamı yüzde 44,1, “Olumsuz, “Çok olumsuz” toplamı ise yüzde 32 düzeyinde çıktı. Diğer sonuçlar şöyle:

14.jpg

Bu Pazar genel seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusuna yüzde 30,2 AKP, yüzde 27,9 CHP yanıtı geldi. AKP ile MHP’nin toplamı yüzde 37,1’de kaldı.

16.jpg

“Bu Pazar cumhurbaşkanlığı tarzı olursa Recep Tayyip Erdoğan’a oy verir misiniz?” sorusunda ‘Hayır’ yüzde 47, “Evet” yüzde 38, “Kararsız” yüzde 15 çıktı.

17.jpg

“Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhur İttifakı’nın cumhurbaşkanı talibi olmaması durumunda aşağıdaki adlardan hangisinin cumhurbaşkanı talibi olmasını istersiniz?” sorusuna “Hiçbiri” yüzde 33.3’ü buldu. İlk sırada Süleyman Soylu yüzde 19.4 çıktı.

18.jpg

“Bu pazar Cumhurbaşkanlığı tarzı olsa aşağıdaki adaylardan hangisine oy verirsiniz?” sorusuna verilen yanıtlara bakılırsa CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yüzde 4,9 oranında önde. Kararsız seçmen payı ise yüzde 18,1.

19.jpg

20.jpg

21.jpg

22.jpg

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın