Atabay: “Seçim rekabeti için dağıtılan ulufeler, büyümeyi değil enflasyonu artıracak”: 2022

Merhaba, 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısından sonrasında, esnafa düşük faizli kredi verileceğini açıkladı. Medyascope’a konuşan ekonomist Güldem Atabay, makroekonomik dengesizliklerin olduğu ortamda esnafın işine yaramayacak ve enflasyonu körükleyecek olan kredi genişlemesinin AKP’nin “akıl dışı seçim ekonomisi yatırımı, rekabet için dağıtılan ulufe” olduğunu söyledi. Atabay, kredilerin, hükümetin umduğu şeklinde büyümeye de olumlu katkısı olamayacağını altını çizdi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 Ekim’deki kabine toplantısının peşinden izahat yaptı. Erdoğan, “Salgın ve harp şartlarının önümüze çıkardığı sıkıntılı süreçte de esnaf ve sanatkarlarımızın yanında olmayı sürdürüyoruz” diyerek, esnaf için 100 milyar Türk Lirası (TL) büyüklüğünde kredi paketi deklare etti. 60 ay vadeli ve yüzde 7,5 faizli krediler, Halkbank’tan kullanılabilecek. Erdoğan’ın açıklamasına gore, esnafın Halkbank’tan kredi kullanıp takibe düşen borcu için altı ay geri ödemesiz, 36 vadeli ve yüzde 4 faizli kredi çekerek “borcu tasfiye imkânı” olacak.

“Ötelenen problemler giderek büyüyor”

Makroekonomik gidişattaki bozulmalardan bakıldığında bu bir kredi genişlemesidir ve dengeleri daha da bozar. Üstelik muhtemelen bunu, ilk veya son adım olarak değerlendiremeyiz. Peş peşe, bu kredi genişlemesiyle benzer halde paketler açıklanacak şeklinde görünüyor. Bu hiç enflasyon problemimiz yokmuş benzer biçimde davranmak, enflasyonun üstüne benzinle gitmek oluyor. Gözüken tek şey, AKP’nin yaşattığı ekonomik kriz nedeniyle kaybetmiş olduğu oyları yeniden kazanabilmek. Onun da bir-iki puandan öteye geçmesi zor. Çünkü bu yaşananlar, verilen krediler baz yılı etkisiyle düşmesi beklenen enflasyonun düşüşünü de sınırlayacak ve peşinden yeniden yükselme eğilimine sokacak.

Atabay, kredi paketini “yükselen seçim rekabeti için dağıtılan ulufeler” olarak değerlendirerek, “Bu krediler, sanayicinin ya da esnafın yapısal bir dönüşüme, bereketlilik artışına, yeni bir yatırıma, kapasite artırımına gitmeyecek ne yazık ki” dedi.

“Hükümetin istediği büyümeyi getirmez”

İktidarın probleminin, büyümenin yavaşlaması ve krediye ulaşmada sorun yaşayan esnafın sesinin yükselmesi olduğunu belirten Atabay, “Büyüme açısından oldukca önemli veya büyümeyi daha güçlü olumlu trende döndürebilecek paketler silsilesi olabileceğini düşünmüyorum. Çünkü büyük ölçekte bu paralar yatırım amaçlı kullanılmayacak, yüzde 150’yi geçen maliyet enflasyonu nedeniyle işletme sermayesi olarak kullanılacak” diye konuştu.

“Firmaların batmasını ötelemiş olacağız”

Atabay, esnafın problemini ise yüksek maliyetler ve krediye ulaşamamak olarak deklare etti. Kredi paketinin ortaya çıkardığı soru işaretlerine dikkat çeken Atabay, şunları söyledi:

Bu tamamen işletme sermayesi erimiş, mevcut konjonktürde zorlanan şirketlere verilen bir cansuyu durumunda. Esnafın açıklarının yahut ihtiyaçlarının bir kısmını kapatacak özellikte olacak ama kaç kişinin eline ulaşacak? Bu Halkbank kredilerine ulaşanlar kimler olacak? İktidara yakın adlar mi olacak, yoksa herkese bu tür çok ucuz krediye yetişme fırsatı olacak mı? Ama bu krediyi alabilen, işletme sermayesi açısından, kısa vadede bir rehavet elde edecek. Hepimizin bildiği şeklinde amaç, o kısa vadede, seçime kadar geminin batmamasını sağlamak. Enflasyonu düşürmediğimiz ortamda, firmaların batmasını ötelemiş olacağız.”

Haberin tamamı burada.

Medyascope/ Özgecan Özgenç

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın