Atatürk’ü adım adım silmek: AOÇ’nin ismi değiştirilmek isteniyor: 2022

Merhaba, 

Ankara Orman İşletme Müdürlüğü, AKP tarafından senelerdir yağmalanan Atatürk Orman Çiftliği alanında Mustafa Kemal Atatürk’ün ismini silerek Beştepe Millet Ormanı ihalesi yapmış oldu. Ankara Orman İşletme Müdürü Mehmet Üstünyer, mimarlarla yapmış olduğu toplantıda “Bir isme mi takıldınız” diye sordu.

Konunun gündem olmasının peşinden Ankara Orman Bölge Müdürü, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nden görüşme talebinde bulunmuş oldu. Bunun üstüne Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Başkan Yardımcısı Ali Atakan ve Kent İzleme Merkezi Sekretaryası Redife Kolçak, Orman Bölge Müdürü Veysel Kodalak ve Ankara Orman İşletmeleri Müdürü Mehmet Üstünyer ile görüştü.

Mimarlar Odası’ndan meydana getirilen açıklamaya göre Candan görüşmede Mustafa Kemal Atatürk Orman Çiftliği alanının Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsi mal varlığı bulunduğunu ve halka emanet edildiğini vurgulayarak “Atatürk’ün ismini silerek Beştepe Millet Ormanı’na dönüştüremezsiniz. İhalenin gerçekleştirileceği alan Atatürk Orman Çiftliği alanıdır ve bayındır planında aslına bakarsan ‘ağaçlandırma alanı’dır. Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetiyle halka bağışlanan Atatürk Orman Çiftliği  ‘Millet Ormanı’ olarak adlandırılamaz” dedi.

Bunun üzerine Kodalak ve Üstünyer, “Bir isme mi takıldınız?” savunmasını yapmış oldu. İki isim projenin ismiyle ilgili herhangi bir değişim yapmaları konusunda sorumlu olmadıklarını da belirtti. Candan ise her türlü yasal yola başvuracaklarını belirterek “Mustafa Kemal Atatürk adının silinmesine ve ağaçlandırma alanının yapılaşmaya açılmasına izin vermeyeceğiz” tepkisini gösterdi.

 

 

 

cumhuriyet.Com.Tr

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın