Avrupa Merkez Bankası 50 baz puanla kuvvetli başlangıç yaptı: 2022

Merhaba, 

Avrupa Merkez Bankası (ECB), bugünkü para politikası toplantısında faizi beklenen 25 baz puan yerine 50 baz puan artırdı.  11 senedir ilk kere faiz artıran banka, böylece olumsuz faiz politikasını da sonlandırmış oldu.  Refinansman operasyon faiz oranı yüzde 0,00’dan yüzde 0,50’ye çıkarıldı.

ECB, politika faizi normalleştirme yolunda bundan önceki toplantısında işaret edilenden daha büyük bir ilk adım atmanın müsait olduğuna karar verildiğini duyuru etti.

ECB, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen ürem oranını yayınlayan faiz oranını yüzde -0,50’den yüzde 0,00’a, marjinal faiz oranını yüzde 0,25’ten yüzde 0,75’ye yükseltti.

Euro Bölgesinde son olarak açıklanan yıllık tüketici fiyatları yüzde 8,6 ile 25 senenin zirvesindeydi. Çekirdek tüketici tutarları yüzde 3,7 olarak açıklanmıştı.

ECB aynı zamanda para politikasını sıkılaştırma sürecinde elastikiyet sağlayacak ve gerektiği durumlarda tüm Euro Bölgesi ekonomilerinde normalleşmenin farklı hızlarda devam etmesini sağlayacak anti-fragmantasyon enstrümanını onayladı.

ECB Başkanı Lagarde açıklama meydana getirecek.

50 baz puan euroya yaradı

Euro/Dolar paritesi 50 baz puanlık faiz artırımı sonrası 1.026 seviyesine çıktı. Dolar endeksi 107 civarında başladığı seyrine ECB sonucu sonrası 106,39’a kadar geriledi.

Almanya 10 yıllık tahvili karar öncesi yüzde 1,286 düzeyinde muamele görürken, ECB’nin ‘fragmantasyon planı’ olarak da görülecek yeni enstrümanı TPI’ın da etkisiyle yüzde 1,358 seviyesine terfi etti.

İtalya 10 yıllık tahvili ise Draghi istifası sonrası yüzde 3,638 düzeyinden işlem görürken, karar sonrası Alman tahvilleri kadar hareketlenmedi ve 3,69 düzeyine çıktı.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın