Avrupa’da doğalgaz fiyatları üstün dereceli seviyeye terfi etti- zor kış netleşti: 2022

Merhaba, 

Avrupa’da bugün 210,25 avrodan oluşturulan doğalgaz fiyatları, saat 09.40 itibarıyla bir önceki kapanışa nazaran yüzde 12 artışla 223,85 avroya yükselerek marttan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Fiyatların artışında, Rusya’nın Kuzey Akım doğalgaz boru hattı üstünden Avrupa’ya gönderilmiş olduğu gaz miktarını düşüreceğini duyurması müessir oldu.

Avrupa’da doğalgaz fiyatı megavatsaat başına 223,85 avroyla üstün dereceli seviyeye ulaştı.

Fiyatların artışında, Rusya’nın Kuzey Akım doğalgaz boru hattı üstünden Avrupa’ya gönderilmiş olduğu gaz miktarını, bugün itibarıyla kapasitenin yüzde 40’ından yüzde 20’sine düşüreceğini açıklaması etkili oldu.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğalgaz tecim noktası TTF’de işlem gören ağustos vadeli gaz kontrat fiyatı, dün megavatsaat başına 199,91 avrodan kapandı.

Bugün 210,25 avrodan açılan doğalgaz tutarları, saat 09.40 itibarıyla bir önceki kapanışa gore yüzde 12 artışla 223,85 avroya yükselerek marttan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

Rus enerji şirketi Gazprom, pazartesi günü Rus gazını Almanya üzerinden Avrupa’ya taşıyan hatlardan Kuzey Akım doğal gaz boru hattı için kullanılan Portovaya kompresör istasyonundaki Siemens türbin motorunun, teknik nedenlerden ötürü durdurulduğu ve bundan dolayı hat üzerinden sevk edilen doğalgaz miktarının azalacağını duyurmuştu.

Öte taraftan, dün AB üyesi ülkeler, Rusya’dan akışın kesintiye uğraması ihtimalini dikkate alarak doğalgaz tüketimini yüzde 15 azaltmakta uzlaştı.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın