Avrupa’dan fena haber: Alman şirketlerinin hemen hemen yüzde 20’si enerji krizi nedeniyle üretimi azaltıyorlar: 2022

Merhaba, 

Almanya Sanayi ve Ticaret Odası (DIHK) Alman şirketlerinin neredeyse yüzde 20’sinin enerji krizi sebebiyle üretimlerini azaltmakta olduklarını bildirdi.

DIHK 24 bin firmanın katılımı ile yapmış olduğu anketin sonuçlarına ilişkin yapmış olduğu açıklamada, ankete katılan şirketlerin yüzde 14’ünün hızla artan enerji fiyatları karşısında üretimlerini kıstıklarını bildirdiklerini, sanayi şirketlerinin yüzde 17’sinin de üretimlerini kısmayı planladıklarını belirtti.

Enerji yoğun imalatçıların yüksek fiyatlardan en oldukca etkilenenler olduğuna dikkat çeken DIHK, kimya sektöründe üretim kısıntısına giden şirket oranının yüzde 27, cam, seramik ve taş işleme sektöründe bu oranın yüzde 30 olduğunu vurguladı.

Anket ayrca, her 12 şirketten birinin, yüzde 8, artan maliyetler nedeniyle üretimi kaydırmayı planladığını, bu oranın otomotiv sektöründe yüzde 17 olduğunu da gösterdi.

Alman şirketlerinin ortalama yüzde 60’i enerji maliyetlerindeki artışın büyük bölümünü tüketicilere yansıtmak istediklerini ifade ettiler.

Foreks

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın