Ayı piyasasında 12 binden fazla kripto paranın kullanımı durdu!: 2022

Merhaba, 

BTCHaber TV yapmış olduğu yayınlarla Türk kripto ve finans piyasalarına fer tutmaya devam ediyor. Kıvılcım Harika Ertunç’un moderatörlüğünde gerçekleşen canlı yayında Ekonomist Tunç Şatıroğlu finans piyasalarındaki son gelişmelerle birlikte gündemi değerlendirdi ve analizlerini paylaştı. Programda; Mastercard’ın kripto dolandırıcılığını önlemek için yapmış olduğu hamle, ayı piyasasında kullanması duran kripto paralar ve LUNC yakımıyla alakalı gelişmeler gibi birçok konu ele alındı.

Kripto para ve blokzincir ile ilgili son olarak haberleri okurlarıyla buluşturan BTCHaberin YouTube kanalı BTCHaber TV, yapmış olduğu yayınlarla kripto para, blockchain ve küresel ekonomideki gelişimleri izleyicileriyle buluşturuyor. Bu hafta yayınlanan programda; Mastercard’ın kripto dolandırıcılığını önlemek için yaptığı hamle, ayı piyasasında kullanımı duran kripto paralar ve LUNC yakımıyla alakalı gelişmeler şeklinde gündem maddeleri ele alındı. Kıvılcım Harika Ertunç’un moderasyonundaki yayında Ekonomist Tunç Şatıroğlu, gündem değerlendirmelerinin yanı sıra piyasalara dair analizlerini paylaştı.

Mastercard, kriptoda dolandırıcılığı önlemek için harekete geçti

Kripto, Blockchain ve NFT alanına çok ilgi duyan ödeme devi Mastercard, bu alanda yeni adımlar atmaya devam ediyor. Şirket, bankalara ve kart veren kuruluşlara kriptoyla ilgili dolandırıcılıkla mücadelede yardımcı olacak yeni bir yazılım çözümü sunmayı planlıyor. “Crypto Secure” olarak adlandırılan sistem, Mastercard ödeme ağındaki kripto borsalarıyla ilişkili kabahat riskini belirlemek için sofistike yapay zeka algoritmaları kullanıyor. Crypto Secure, bankalara ve kart düzenleyicilere, kriptoyla alakalı bir etkinliğin şüpheli olup olmadığını ve ne seviyede şüpheli olduğunu görsel olarak detaylandırmayı amaçlayan bir gösterge panosu sunuyor.

Ayı piyasasında 12 binden fazla kripto paranın kullanımı durdu

Piyasalardaki kripto para sayısı yakın zamanda 20 binin üzerine çıkmıştı. Ancak bu kripto paralar her zaman aktif olarak kullanılmıyor. Öyle ki veri sağlayıcı Nomics‘in verilerine gore son yaşanmış olan ayı piyasasında 12.100‘ün üzerinde kripto paranın kullanımı durdu.

Terra Classic (LUNC) yakımları başladı, fiyat arttı

Terra ekosistemi, çöküş sonrası kripto sektöründe krater tesiri yarattı. İki farklı ağ olarak hayatına geçindiren Terra, yeni gelişmeler ile gündeme gelmeye devam ediyor. Yakın zamanda Terra Classic (LUNC) için yakım protokolünün başlatılması hem LUNC fiyatını artırdı bununla beraber yeni dönem LUNC yatırımcılarını sevindirdi.

Bitcoin madencisi CleanSpark, hash oranını artırdı

Bitcoin madencilik şirketi CleanSpark, Eylül ayı hash oranını deklare etti. Şirket tarafından meydana getirilen açıklamaya bakılırsa, Eylül ayındaki hash oranı yüzde 21 oranında arttı ve saniyede 4.16 EH/s’ye çıktı. CleanSpark, kripto para piyasasında yaşanan düşüşlerin ortasında iki yeni tesis satın aldığını açıklamıştı. Bununla birlikte şirket, 16.000’in üstünde Bitcoin madencilik makinesini de rafa kaldırdı.

Ekonomist Tunç Şatıroğlu, piyasalar ve kripto paralar ile ilgili analizlerini ise şöyle paylaşıyor:

Piyasalar analizi

Şimdi küresel piyasalarda bu hafta başına kadar tamamen tehlike ve kötümserlik hakimdi. Aslında iktisat ABD’de ve dünyada o kadar da iyi gitmiyor. Büyümeyle alakalı sıkıntılar var. Acaba bu büyümeyle alakalı sıkıntılar nedeniyle Fed faiz konusundaki kararlılığından geri adım atar mı diye ümit edenler var. Ancak ekonominin büyümesi Fed’in sorunu değil. O hükümetin problemi. Fed’in rolü fiyat istikrarını sağlamaktır. Ama tabi hep istihdama da baktıklarını söylüyorlar. O yüzden bu hafta açıklanacak olan istihdam verisi mühim. Bence piyasalar da istikamet belirlemek için bu verinin açıklanmasını bekliyor.

Kripto paraların ilk yatırımcıları genel itibarıyla merkeziyetsiz olmasından ve teknolojisine güvenmelerinden ötürü yatırım yapıyorlardı. Sonrasında bu piyasalarda para kazananları görenler dahil oldu. Biraz rahat yoldan para kazanma arzusu taşıyorlardı. Birçoğu parasını katlama derdindeydi. Bu dönemlerde geleneksel piyasalarla bir korelasyon yoktu ve kendine hususi bir dinamiği vardı. Tabi arkasından Elon Musk şeklinde isimler ve Tesla, PayPal şeklinde şirketlerin dahil olmasıyla kripto piyasaları kurumsal yatırımcı kazandı. Kurumsal yatırımcıların dahil olmasıyla birlikte geleneksel piyasalarla olan korelasyon da arttı.

Bitcoin (BTC) analizi

Bitcoin’de (BTC) bundan önceki yayınlarda da dikkat çektiğimiz 20.500 dolar seviyesi var. Hareketle beraber oraya kadar gelindi sadece orayı geçmekte zorlanıyorlar. Orayı geçebilmesi için olumlu bir şeyler olması gerekiyor. Ya ABD 10 senelik tahvil faizlerinde düşüş şeklinde şeyler göreceğiz veya kripto para endüstrisine hususi bir şeyler olacak. Burada devamlı olarak yeni bir denetimin düzenlemenin getirileceği konuşuluyor. Onun ne olacağının belli olması veya bu Ripple davasıyla alakalı olumlu bir açıklamanın gelmesi gibi şeylerin tesiri olabilir. Sonrasında 20.500 dolar seviyesi kırılırsa 21.000 dolar seviyesine kadar bir belirsizlik bölgesi mevcut. Ancak 21.700 dolar seviyesi geçildikten sonrasında o bölgeden çıkılıyor. Yani Bitcoin’in (BTC) önünde oldukça zorlu var diyebiliriz.

Ethereum (ETH) analizi

Ethereum’u (ETH) Bitcoin’den değişik bir şey olarak görmek benzer biçimde bir hataya düşülüyor. Kripto paraların tutarları tamamen o piyasadaki arz talebe nazaran belirleniyor. Dolayısıyla uzun vadede Ethereum (ETH) Bitcoin’e gore belki daha oldukça alaka görebilir. Bitcoin’e nazaran daha iyi performans da gösterebilir. Geçmiş verilere baktığımızda piyasa yukarı giderken Ethereum’un (ETH) Bitcoin’e gore biraz daha iyi performans gösterdiğini görüyoruz. Ama piyasa düşerken de Ethereum (ETH) Bitcoin’e bakılırsa daha çok düşebiliyor. O yüzden kısaca evet daha iyi ama bu önümüzdeki 2 haftada, 1 ayda olabilecek bir şey değil. Bunu bir kere herkesin anlaması gerekiyor. Ethereum’da (ETH) bir yükseliş başlayacak olursa 1.632 dolar seviyesinden sonrasında da bunun daha hızlanmasını bekliyorum. Ama orada da 1.632 dolar seviyesine kadar sıkıntılı bir süreç yaşanacak.

Ripple (XRP) analizi

Ripple (XRP), 0,38 dolar seviyesini geçti. Ondan sonrasında da oldukça güzel bir yükseliş de oldu ama bu tamamen spekülatif bir hareketti. Çünkü hakimin ne karar verebileceğini bilemiyorsunuz.

Ripple’ın (XRP) grafiğini incelediğimizde tehlikeli bir görüntüyle karşılaşıyoruz. Şu anda bir sıkışma mevcut. Bu sıkışma yukarı yönlü biçimde sonlanırsa güzel fakat aşağı doğru sonlanırsa 0,43 dolar seviyesine doğru gelme ihtimali var.

 

BTCHaber TV

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın