AYM’den, Erdoğan’ın kurduğu ‘Fiyat İstikrarı Komitesi’ni kaldırma kararı: 2022

Merhaba, 

AYM, Cumhurbaşkanı’nın ‘Fiyat İstikrarı Komitesi kurulması’ kararnamesinin hepsi ile ‘Sanayileşme İcra Komitesi’ kararnamesinin 4. Maddesini ‘anayasaya aykırılık’ gerekçesiyle iptaline karar verdi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 29 Haziran 2021’deki kararıyla kurulan ‘Fiyat İstikrarı Komitesi’nin kaldırılmasına karar verdi.

Söz konusu komite, Merkez Bankası’na müdahaleyi öngördüğü için piyasada endişeler yaratmış; bugün yaşanan ekonomik krizin gerekçeleri arasında sayılmıştı.

AYM, ek olarak Sanayileşme İcra Komitesi ile alakalı cumhurbaşkanlığı kararnamesinin bir bendinin de kaldırılmasına hükmetti.

Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ‘Ekonomi Koordinasyon Kurulu‘ ve ‘Fiyat İstikrarı Komitesi‘ kurulmasına ilişik karar Resmi Gazete’de yayınlanmış, sık sık yönetici değişikliği meydana getirilen ve güven problemi yaşayan Merkez Bankası’na müdahalenin daha da artacağı yönünde bir intiba oluşturmuştu.

Dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’sa fiyat istikrarını Merkez Bankası’nın sağlayacağını ve hiçbir halde müdahalenin olamayacağını savunmuştu.

CHP’liler dava açmıştı

CHP’li 135 milletvekilinin açtığı dava sonucu AYM bu gece Resmi Gazete’de piyasaya çıkan kararıyla komiteyi kaldırma sonucu aldı.

AYM, Fiyat İstikrarı Komitesi’nin tümünün Anayasa’ya aykırı olduğuna kanaat getirdi. Karar, 15’e karşı dört oyla alındı.

Fiyat İstikrarı Komitesi, 6’ncı toplantısını Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin başkanlığında 10 Ağustos’ta yapmıştı. AYM’nin iptal kararının ardından, yeni bir kanun çıkarılmazsa komite tekrar toplanamayacak.

Diken

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın