Babacan: 190 milyar dolar sattılar, hiçbir şey söylemiyorlar!: 2022

Merhaba, 

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Artvin’de gittiği bir çay bahçesinde Artvinlilerle söyleşi etti. Merkez Bankası’nın 190 milyar dolarının yok bulunduğunu söyleyen Babacan, ekonomideki deliğin “haksız, hukuksuz ihaleler, 5-10 yerden alınan maaşlar ve erkek kayırmak” bulunduğunu savundu. Babacan, “Havuzun dibindeki deliği kapatınca derhal su dolmaya başlamış olacak” diye konuştu.

Bir yurttaş Babacan’a “35 senelik elektronikçiyim. Böyle bir dönem görmedik. Sizin döneminizde her şey oldukca güzel gidiyordu. Ne oldu bu ekonomiye? Sabah dükkânı açıyoruz, hangi ödemeyi yarın yapacağız diye düşünüyoruz. Bir maliye bakanımız var, ‘Düzelttik. Kur korumalı bir şeyler yaptık’ dedi” laflarıyla ekonomiyi şikâyet etti.

Babacan bunun üzerine şu ifadeleri kullandı;

“Merkez Bankası’nın döviz rezervini arka kapıdan cayır cayır sattılar. Ne için? ‘Bak ne güzel ekonomiyi yönetiyoruz, kur artmıyor’ dedirtmek için. Onu bitirdiler, swap anlaşmalarıyla para buldular. Swap anlaşmalarıyla buldukları parayla da geçen aralıktan bugüne kadar 60 milyar dolar daha sattılar. Satılan sayı 190 milyar doları geçti. Gizli saklı yapıyorlar.”

‘Merkez Bankası 13 yıl süresince 8 milyar dolar sattı, aynı gün ilan etti’

“Merkez Bankası, bizim dönemde, 13 yıl süresince ancak 8 milyar dolarlık satış yaptı. Yaptığı her satışı o gün ‘Ben bugün bu kadar döviz sattım’ diye duyuru etti. Bunlar 190 milyar dolar döviz sattılar, hiç bir şey söylemiyorlar. Biz işi bildiğimiz için devletin ve hususi sektörün piyasa sayılarından topluyoruz, çıkarıyoruz, buluyoruz. Bakıyoruz ki 190 milyar dolar yok olmuş.”

‘Dolar tükenince doların fiyatı artıyor’

“Doğru hesaptan kaçar mı ya? Yaptığın iş doğruysa çık, açıkla. ‘Ben bugün 5 milyar dolar sattım’ de. Niye gizli saklı saklı yapıyorsun? Sata sata tükettiler doları. Dolar tükenince, dolar kıtlığı olunca doların fiyatı artıyor. Çok rahat hesap.”

‘Havuzun dibindeki çatlağı kapatınca su dolacak’

Babacan, bir başka vatandaşın “Bu hazine boşaldı ya… Bunu iyi mi doldurmayı düşünüyorsunuz?” sorusunu şöyleki yanıtladı;

“Sorun ne biliyor musun? Havuzun dibinde fazlaca delik var, çatlak var. Su oradan kaçıyor. Deliği, çatlağı kapattık mı zaten derhal su dolmaya başlamış olacak. Delik, çatlak ne demek? Haksız, hukuksuz ihaleler demek. Delik, çatlak; 5-10 yerden maaş almak demek. Adam kayırma demek.”

‘DEVA Partisi olarak her şeyi çalışıyoruz’

Babacan, bir vatandaşın “Altılı masa geldiğinde ne meydana getirecek?’ diyor. Bunu halka bahsetmek lazım” sözleri üzerine şunları söylemiş oldu;

“Altılı masa parlamenter sistem istiyor. Altılı masa bir de seçim güvenliği çalışıyor. Biz DEVA Partisi olarak her şeyi çalışıyoruz. Hukuk, adalet, ekonomi çalışıyoruz. Hepsini çalışıyoruz. İki tane krizi çözen ekip biziz. 2001-2002 krizini bizler çözdük. 2008 krizini biz çözdük. Çözdük, yine çözeriz inşallah.”

‘O imzayı at; enflasyonu ve faizi düşür’

“34 yıllık enflasyonu 2 yılda tek haneye indirdik. Millî geliri 3 bin 500 dolardan 12 bin 500 dolara çıkarttık. İhracatı 36 milyar dolardan 132 milyar dolara çıkarttık. Biz böyle anlatınca, Sayın Erdoğan bana ‘İmza atmasaydım yapamazdı’ diyor. Ben de diyorum ki, hikmet imzadaysa dört yıldır tek imza sahibi sensin. O imzayı at; enflasyonu ve faizi düşür. 4 yıldır olmuyor. Demek ki hikmet imzada değil. Hikmet kadrolarda, istişarede. Bizim kültürümüz, inancımız ‘İşi ehline ver’ diyor. Bir de ‘Asla istişareyi terk etme’ diyor.”

‘Gençler ‘Tarımla hayatımı kurtarırım’ diye ümit etmeli’

Babacan, bir vatandaşın “Şehirdeki hayat köyde olmalı ki insanoğlu köye gitsin. Köye dönüş projeniz nelerdir?” sorusunu şu şekilde yanıtladı:

“Gençlerin tarımı merak etmesi lazım. Onun için tarım liselerini önemsiyoruz. Şehirdeki hayatı aynen köye getirmek fazlaca zor. Ama en azından gençlerin ‘Köyümde kalıp çiftçilik, hayvancılık yapayım. İyi bir gelir sağlarım. Hayatımı kurtarırım’ diye umut etmesi lazım. Onlara bir gelecek taktim etmek lazım.”

‘Tarımı yine ayağa kaldırmamız lazım’

“Gençler şimdi ne yapıyor? Anasına babasına bakıyor; gübre, mazot katlaya katlaya artmış. Babası ‘Ben zarar ediyorum, çiftçilik yapmayacağım’ diyor. Babasının ‘Çiftçilik yapmayacağım’ dediği genç ‘Hayatımı çiftçilik üzerine kuracağım’ diyebilir mi? Onun için önce tarımı güçlendirmemiz, yine ayağa kaldırmamız lazım. Tarım ayağa kalkmadan ergenler küçük yerlerde kalmaz.”

‘Gidemeyenlerin ülkesi olduk’

“Gençler minik şehirlerden büyük şehirlere kaçmaya çalışıyor. Büyük şehirlerden de yurt dışına kaçmaya çalışıyor. Gitmek isteyip de gidemeyenlerin ülkesi olduk maalesef. Üzülüyoruz. Yazık.”

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın