Babacan, krizi muharebeye bağlayan iktidara seslendi: Rusya ve Ukrayna’da bile enflasyon bu kadar yüksek değil!: 2022

Merhaba, 

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Cumhurbaşkanlığı’na seslendiği mesajında, “Enflasyonun nedeni Ukrayna-Rusya savaşı falan değil, sizsiniz” dedi. Babacan, Ukrayna’daki enflasyonun yüzde 21,5; Rusya’daki enflasyonun yüzde 15,9, Türkiye’deki enflasyonun ise yüzde 79,6 olduğuna vurgu yapmış oldu.

Twitter hesabından paylaşım icra eden Babacan, iktidarın ekonomik krizi Ukrayna-Rusya savaşına bağlayan açıklamalarına cevap verdi.

Arnavutköy İlçe Başkanlığı binasının açılışında yaptığı bir konuşmadan kesit paylaşan Babacan şu ifadeleri kullandı:

“Ukrayna-Rusya savaşı varmış, onun için enflasyon yükseliyormuş. Ukrayna-Rusya savaşın içinde, onlarda bile bizim kadar enflasyon yok.

Yıl 2022, bu arkadaşınız ekonominin başına geçti. 2003’te Amerika, Irak’a savaş açtı, tamamını işgal etti. Biz 2003 senesinde yüzde 29 olan enflasyonu yüzde 18’e indirdik.

Yıl 2004, Irak savaşı daha devam ediyordu, terör eylemleri olmaya başladı Türkiye’de. Biz enflasyonu yüzde 9’a indirdik. Bahane bulduk mu? Şurada burada cenk var dedik mi? Enflasyonu tek haneye indirdik, paradan da 6 sıfırı attık.

Gelelim 2011’e… Komşumuz Suriye’de iç cenk patladı. 2011’de enflasyon yüzde 4,9.

Gelelim 2014’e… Rusya, Kırım’ı ilhak etti. Enflasyon yüzde 8…

Arkadaş, demek ki sen ekonomiyi doğru düzgün yönettiğinde, savaş olsa dahi terör olsa dahi enflasyon artmıyormuş. Dünyada savaşlar da olsa diyetler bile yıkılsa, siz ekonomiyi düzgün yönetin enflasyonu tek hanede tutarsınız.”

T24

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın