Banka genel müdürleri endişelerini Bakan Nebati’ye aktardı: Sistematik risk yarattınız: 2022

Merhaba, 

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bankaların genel müdürleriyle bir araya geldi. Dün gerçekleştiği öne iddia edilen toplantıda, banka yöneticileri, çeşitli rahatsızlıklarını Bakan Nebati’ye bildirdi. Güncel gelişmelerin ve bilhassa makroihtiyati önlemlerle getirilen menkul değer tutma zorunluluğunun ele alındığı toplantıya Bankacılık BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben de katılmış olduğu öğrenildi. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun toplantıda bulunmaması ise dikkat çekti.

Alınan bilgiye bakılırsa banka genel müdürleri menkul kıymet tutma zorunluluğu sebebiyle yaşadıkları sıkıntılara işaret ederken Bakan Nebati’ye ‘sistemik risk yaratıldığı’ uyarısında bulunmuş oldu.

Toplantıda banka genel müdürleri yüksek enflasyon ortamında düşük faizli Hazine kağıtlarını bilançoda tutmanın riskine dikkat çekmiş olduğu ve uygulanan politikanın sürdürülebilirliğinin gayri muayyen bulunduğunu paylaştı.

Kaynakların verdiği bilgiye bakılırsa; banka genel müdürleri Bakan Nebati’ye ek olarak TL mevduat çekmenin politika faizindeki indirimlerle daha da güçleştiğini aktarırken, KKM’nin faizinde de düşüş yaşanmasının yatırımcıyı bu enstrümanda tutmayı zorlaştırdığını iletti.

BDDK’nın ve Merkez Bankası’nın aldığı makroihtiyati önlemler tahvil faizlerinde sert düşüşe niçin olmuştu. Alınan kararların başlangıcında bankaların yabancı para mevduatın yüzde 5’ine kadar tahvil tutulması zorunluluğu geliyor. Bankalar yeni yıldan itibaren TL mevduat payı yüzde 50 ve yüzde 60’ın altında kalırsa ilave 2 ve 7 puan tahvil tutma yükümlülüğü altındalar.

Ayrıca KOBİ, esnaf, mali kesim, KİT, ziraat, ihracat ve yatırım kredileri, kurumsal kredi kartları hariç kullandırılan ticari kredilerin yüzde 30’u oranında tahvil tutma şartı bulunuyor. Temmuz-aralık içinde söz mevzusu kredilerin yığın ücretinin artış payı yüzde 10’u aşarsa, aşan tutan kadar tahvil tutulması gerekiyor. Bunun yanı sıra kullandırılan ticari kredi faizi referans oranının 1,4 katını aşarsa yüzde 20, 1,8 katını aşarsa yüzde 90 tahvil tutma şartı var.

Dünya

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın