Bankacıların “sistemik risk” uyarısına karşı Merkez’den “kararlıyız” mesajı: 2022

Merhaba, 

Merkez Bankası’nın, bazı banka CEO’ları ile ayrı ayrı görüşerek, eleştiri alan politikalarda emin olduğu mesajı verdiği öğrenildi.

Merkez Bankası (TCMB) bazı banka genel müdürleri ile ayrı ayrı yürüttüğü görüşmelerde, son dönemde sektörden tenkit alan politikalara emin halde devam edeceği mesajını vermeye devam ediyor.

Reuters’a malumat veren iki bankacılık kaynağı, aralarında İş Bankası’nın yer almış olduğu birtakım bankaların üst yönetiminin, ayrı ayrı TCMB ile görüştüğünü ve görüşmelerin bugün de devam ettiğini söylediler.

Toplantılara bankalardan genel müdür ve genel müdür yarcımdıları düzeyinde katılım gerçekleşiyor.

Bir bankacılık kaynağı görüşmelerde son dönemde münakaşa konusu olan regülasyonlarla alakalı karşılıklı görüşlerinin paylaşıldığı bilgisini verirken, bir diğer kaynak da bu politikalara ait, “TCMB kararlı halde devam edeceği mesajını veriyor” dedi.

İkinci kaynak ek olarak, TCMB’nin “kaynakların sürdürülebilir ekonomik faaliyetin ihtiyaç duyduğu alanlara yönelmesi yönünde oluşan politikalara devam edilecek” ve “yatırım, istihdam, katma kıymetli üretim ve ihracatı artırıcı selektif kredi anlayışı kuvvetlendirilerek devam edecek” mesajını da toplantılarda verdiğini söylemiş oldu.

TCMB yıl süresince kendisini döviz, tahvil, kredi ve mevduat piyasasında belirleyici konuma getiren adımlar attı.

TCMB adımlarıyla gösterge 10 senelik tahvil getirisi yüzde 26’dan yüzde 10,5’e kadar düşerken, son dönemde eleştirilere şirketlerin arkasından bankalar da katılmıştı.

En belirgin tenkit İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran’dan gelmişti. Aran bankaların iktisat modelini baltalayan aktörler şeklinde gösterilmesine isyan ettiğini belirterek, bankaların regülasyonlarla hükümetin ekonomi politikalarında odaklandıkları sektörleri bile destekleyemez hale geldiğini söylemişti.

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

İçeriğimize oy verin

Yorum yapın