Barclays:  TL yıl sonuna kadar %11 değer yitirmek zorunda: 2022

Merhaba, 

 

Barclays yatırım bankası araştırma grubu uzmanı  Marek Raczko “TRYing to defy gravity” başlıklı notunda, TL’nin yükselen Reel Effektif Döviz Kuru’nun (REDK) dış ticaret dengesini negatif  etkilememesi için yıl sonuna kadar dolara karşı %11 değer kaybetmesi gerektiğini savundu. Rapora gore, cari açığın kontrolden çıkmasını engellemek için 2023 yılında  TL’de ek kıymet kayıpları da gerekecek.

REDK’nun trende oranla yükselişe geçmesi, Türkiye’nin ihracat pazarında rekabet enerjisini azalttığı gibi, ithal mallarını TL bazında ucuzlatarak, dış ticaret açığına da negatif katkı yapıyor. Barclays’in yüksek enflasyonu da dikkate alan ekonometrik modeline, bakılırsa bu negatif etkinin bertaraf edilmesi için dolar/TL’nın yıl sonuna kadar en az %11 yükselmesi gerekecek.

REDK’nun TÜFE değil, Yİ-ÜFE’ye gore hesaplanması halinde ise TL %18 aşırı kıymetli. Raczko, Türkiye’nin ihracat pazarında rekabet gücünü korulabilmesi için 2023 senesinde dolara karşı  %35-47 arasında ek değr kaybetmesi gerektiğini de tespit etti.

TL’de bu boyutlarda bir değer kaybı, yani önümüzdeki 14 ayda %60 civarında kıymet kaybının enflasyona katkısı ise %15 civarında olacak.

Özetle, Barclays’e göre, TCMB cari açığın kontrolden çıkmasını önlemek ve enflasyonu baskılamak arasında sıkıştı.

 

Enflasyon seçim kaybettirir! Döviz kredisi bulamayabiliriz & ABD Atilla Yeşilada

 

 

Erda GERÇEK: Merkez bankalarının bu bilanço daraltma süreci ilk kez yaşanıyor

 

Hazine eurobond ihracını 1,5 milyar dolar borçlanma ile tamamlamış oldu

 

 

 

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın