Bekir Ağırdır: AK Parti’nin çekirdek seçmeni yüzde 22-26 aralığına geriledi, sempatizan seçmenin nerede ise hepsi partiyi terk etti: 2022

Merhaba, 

Araştırmacı-yazar Bekir Ağırdır, gündemdeki ve siyasetteki gelişimleri, Sayıların Dili’nde Murat Sabuncuya yorumladı.

Ağırdır, AKP’nin bir devre yüzde 38 olan çekirdek seçmeninin giderek partiyi terk ettiğini, son zamanlarda bu terk edişin durduğunu sadece sempatizan seçmenin hemen hemen tamamının partiden kopuş yaşadığını söyledi. Ağırdır, “AK Parti’nin çekirdek seçmen payı gerilemiş durumda, bunun yanı sıra sempatizanların büyük çoğunluğunu da kaybetmiş durumda. Çekirdek seçmen bir dönem 38’lere yükselmişti fakat şimdi çekirdek 18-20 aralığında sempatizanları ile birlikte bu nispet  22 ile 26 aralığında” dedi.

Kuruluşunu duyuru eden ve Emek ve Özgürlük İttifakı’nın siyasete ve seçime etkisini de yorumlayan Ağırdır, Türkiye’de sınıfsal bir gerilimin yaşandığını, Altılı Masa’nın henüz büyük bir demokrasi vaadi veya sistem değişikliği öneremediğini hatırlatarak “Emek ve Özgürlük İttifakı’nın önünde bu sınıfsal alanın yarattığı bir fırsat var. Eğer Altılı Masa büyük bir demokrasi enerjisi üretmezse Emek ve Özgürlük İttifakı beklenenden fazla oy alabilir” ifadelerini kullandı.

“İkinci turda muhalefet kazansa bile yönetilemeyecek bir ülke veya toplumla karşılaşabiliriz”

İktidarın 2023 seçimleri için stratejisinin seçimi ikinci tura bırakmak bulunduğunu düşündüğünü ifade eden Ağırdır, muhalefetin ortak bir aday üzerinde uzlaşmasının kritik bir öneme sahip olduğunu belirtti. “Birinci turda bu iş bitmeli” diyen Ağırdır, “Cumhurbaşkanlığı adaylığında çokluk olursa bu işin sonu hüsran olabilir. İkinci tura kalırsa bugünkü iktidarın görünür veya görünmez ortakları, bu iktidarın devamından medet uman ekonomik yada siyasi, kabahat örgütleri,  bu iktidarın kullanacağı bütün kuruluş ve makamlar dahil öylesine bir güçle formel yada informel  bir 15 gün yaşarız ki karşıcılık kazansa bile yönetilemeyecek bir ülke yada toplumla karşılaşabiliriz” diye konuştu.

“Yeni bir anayasa konuşacaksak ön şartı cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmaktır”

Ağırdır, “Eğer gerçekten seçimlerden sonra Meclis’te yeni bir anayasa konuşacaksak tüm temsiliyetlerin Meclis’te olması önemli ve değerlidir. Ama bunun ön şartı cumhurbaşkanlığı seçimini muhalefetin kazanmasıdır. Onun için tek aday üstünde uzlaşılması gereklidir.” dedi.

T24

Yorumlarınızı esirgemeyin lütfen 🙂

Yorum yapın